Négyéves kutatói program megvalósításával kezdte meg működését a PPKE Teremtésvédelmi Kutatóintézete

2022.01.31.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szent II. János Pál Kutatóközpontjához tartozó, 2022. januárjában létrejött Teremtésvédelmi Kutatóintézet küldetése, hogy megismertesse, mind a magyar, mind a világegyházban hasonló kutatási portfolióval rendelkező katolikus egyetemek és kutatóközpontok között az egyetem tevékenységét. Küldetése egyszerre szól a tudományos, illetve a katolikus közélet és a magyar társadalom számára. Amellett, hogy szakmailag mérhető és értékelhető tudományos eredménytermékeket hoz létre, feladatának tekinti a magyar katolikus teológiai irodalom, különösen a határterületek gazdagítását.

A most megalakult kutatóintézet fő feladatául tűzte ki, hogy klímavédelemmel, környezetvédelemmel és fenntarthatósággal kapcsolatos vitákban közérthetően és következetesen jelenítse meg a magyar társadalom működésének sajátosságait és történelmi gyökerein, hagyományain alapuló kutatói szemléletet, valamint szakmai kutatási eredményeket és gyakorlatot illetve hiteles módon tájékoztassa a klímavédelem sajátosan magyar megközelítéséről a társadalmat, és ezzel kapcsolatosan párbeszédet folytasson a széles nyilvánosság bevonásával. A négyéves kutatói program forrását az Innovációs és Technológiai Minisztérium biztosítja.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem vezetése a kilencvenes évek elején felismerte, a környezeti válság nem egyszerűen technológiai hanem társadalmi kihívás, s az arra adandó válasz politikai természetű, aminek a jogalkotás és a közigazgatás csak újszerű, holisztikus, kreatív és innovatív módon tudhat megfelelni. Ezért nélkülözhetetlen a környezeti alapműveltség az értelmiség, különösen a jogtudó értelmiség számára, mivel a problémák csak az összes politika-terület és tárca együttműködésével oldhatók meg. Ugyanezen időben a Vatikán figyelme is a fenntarthatóság felé fordult; szaporodtak az egyházi útmutatások és reflexiók. Ennek eredményeként Magyarországon először alakult meg környezetjoggal foglalkozó tanszék 1995-ben. Az egyetem Jog- és Államtudományi Kara ezzel a magyar jogi oktatásban máig ható úttörő szerepet vállalt: létrehozva a környezettudomány, majd környezetjog önálló hazai szakmai műhelyét. A kutatóintézet megalakítása ebben a folyamatban jelent újabb lépés az egyetem és a magyar tudományos élet számára.

A most induló kutatóintézet egyik célja összegezni és rendszerezni az elmúlt évek teremtésvédelmi aktivitását; társadalmi szemléletformáló konferenciák, vitaestek és más programok szervezésére, mindenki számára elérhető digitális oktatási anyagok készítésére és könyve kiadására kerül sor; mindezeken túl törekszik a teremtésvédelem tudományos elvein és eredményein alapuló érdekérvényesítő tevékenység kiszélesítésére.

A teremtésvédelem több mint vallási ruhába öltöztetett környezetvédelem. Középpontjában az Isten által teremtett világ megőrzése áll, ezért az ökológiai megközelítésen túl szerepet kap számos más tudományág a filozófiától kezdve az alapjogokon át, a pszichológián keresztül, a szociológiáig. A kutatómunka a meglévő szakirodalom feldolgozására, saját adatgyűjtésre, illetve akciókutatásra támaszkodik. Tervek között szerepel nemzetközi dokumentumok, szakirodalom lefordítása és kiadása is.

A kutatási és ismeretterjesztő tevékenység tervezett tématerületei:

- A tudomány, a társadalom, és a vezetők ismeretei: „fenntarthatósági – klímavédelmi alapműveltség" és kommunikációs kultúra Magyarországon.

- Az emberi cselekvés megváltozott természete és a felelősség új dimenziói. Fordulat az ember természethez való személyes hozzáállásában. Haladás, fejlődés, közjó, egyéni szabadság.

- A testi-lelki egészség, mint az egyéni és társadalmi cselekvés feltétele a fenntarthatóság és klímavédelem területén. Támogató jogi környezet az önazonoság autonómiájához.

- Jövőorientált intézmények és szabályozás, innovatív döntéshozatal és jogérvényesítés – alkotmányos alapokon.

- A társadalmi-gazdasági átmenet kritikus területei és folyamatai.

- Átmenetek a gazdasági helyzetértékelésben és célrendszerben.

- Átmenetek a fogyasztói döntéshozatalban.

- Átmenetek a hazai tájak használatában.

- Fordulat a mélyszegénységből való kitörésben.

- Nemzetközi, külpolitikai felelősségünk és lehetőségeink a klímavédelem és fenntarthatóság területén.

További információ:
PPKE Kommunikáció – 70/512 2200, sajto@ppke.hu
Dr. Zlinszky János - zlinszky.janos@jak.ppke.hu

Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe