Sikeres volt a Karitásztudományi Workshop

2022.05.03.

2022. április 29-én, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem adott otthont annak a nemzetközi konferenciának, amely az egyházi szociális szolgáltatók közép-európai adattárának létrehozásához kapcsolódó tudományos együttműködés lehetőségeit és jelenlegi helyzetét járta körbe. A PPKE Szent II. János Pál Pápa Kutatközpont és az NKE Eötvös József Kutatóközpont Vallás és Társadalom Kutatóintézete közös szervezésében létrejött programról készített beszámolónkat az alábbiakban közöljük:

Felebarátaink érdekében

Segítő egyházak – tudományos együttműködés az egyházi szociális szolgáltatók közép-európai adattárának létrehozásához 2022-2024 címmel négy hazai egyetem és négy közép-európai ország kutatóinak részvételével nagy sikerű konferenciára került sor 2022. április 29-én. Több mint 130-an személyesen vettek részt az eszmecserén, mások on-line kapcsolódtak be. A fokozott érdeklődés is bizonyította, mennyire fontos a karitatív tevékenység összehangolása a segítségre szorulók támogatása és a szolgáltatást nyújtó egyházak, valamint az egyes államok közösen végzett munkája érdekében.

Az alapkérdés úgy hangzott: milyen módon hangolhatók össze Közép-Európában az egyházi karitatív szolgáltatások? Ehhez három részkérdésre kell(ett) választ találni: mely országok tartoznak Közép-Európához, mely egyházi szolgáltatások vehetők figyelembe, illetve mely karitatív tevékenységeket célszerű összehangolni?

A konferencia hároméves program alapjait fektette le. Ez idő alatt részletesen megvizsgálják az imént felvetett kérdéseket, továbbá létrehoznak egy könnyen elérhető „adattárat", „naplót" az egyes egyházi szolgáltatókról és szolgáltatásaikról Közép-Európában.

A feladat nagyságát mutatja, hogy ezt gyakran nemzeti szinten sem sikerül minden vonatkozásban megoldani, nemzetközi szinten pedig még kevésbé. Mégis törekedni kell az együttműködésre, ugyanis – éppen az ukrán konfliktus nyomán vált nyilvánvalóvá – nagy szükség lenne az országhatárokon túlnyúló közös munkára.

A programban a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet Török Bernát igazgató képviselte, aki kifejtette, hogy megkerülhetetlen az egyházi-állami együttműködés a segélyprogramok hatékonysága érdekében. A Károli Gáspár Református Egyetem részéről Homicskó Árpád dékánhelyettes arra hívta fel a figyelmet, hogy a szociális szabályozás mellett jelentős szerep jut az egyes segélyprogramoknak is. A Pázmány Péter Katolikus Egyetemről a Szent II. János Pál Pápa Kutatóközpont vesz részt a program megvalósításában, a Gál Ferenc Egyetem pedig bemutatta a konferenciához kapcsolódó korábbi alapozó kutatásokat.

Az előadások során a résztvevők megismerkedtek a hároméves program súlypontjaival. Ujházi Lóránd, a katolikus egyetem oktatója felvázolta az egyházi és állami együttműködés jelentőségét, figyelembe véve annak honvédelmi vonatkozásait is. Az együttműködés gyakorlati oldalát a Magyar Katolikus Karitász igazgató-helyettese, Zagyva Richárd mutatta be előadásában.

A konferencia során hangsúlyozták, hogy az egyházi szervezetek szolgáltatásokat nyújtanak a nemzeti szintű szociális törvények szabályai szerint az idősgondozásban, a fogyatékosok gondozásában vagy éppen a hajléktalanellátásban. Ugyanakkor nem feledkezhetnek meg vallási küldetésükből következő szolgáltatásaikról sem. Ide tartoznak az egyes segélyprogramok, a gyűjtések és a kríziskezelések. Az előadók bemutatták az erre vonatkozó nemzeti adattárakat. Rainer B. Gehrig a vatikáni, Klaus Baumann professzor és Daniela Blank a német, Tadeusz Kaminsky professzor és Woichech Sadlon, a katolikus statisztikai intézet igazgatója a lengyel, míg Michal Opatrny a cseh adattárat és azok elérhetőségét mutatta be. Birinyi Márk beszámolt arról, hogy református részről már kezdeményezték a Kárpát-medencei adattár létrehozását.

A konferencia végén két nagyjelentőségű könyvet ismertettek. A Spirituality, Ethics and Social Work című, öt nyelven megjelent munka Rainer B. Gehrig, Michal Opatrný, Nándor Birher és Klaus Baumann szerkesztésében a szociális munka és a lelkiség kérdéskörét járja körül. A kötet elérhető: https://spiritualsocialwork.net/

A másik, frissen megjelent és nagy érdeklődésre számot tartó Budapest-jelentés a keresztényüldözésről című gyűjteményes munkát Koré András mutatta be.

A konferencia az első sikeres lépés az új, nagyjelentőségű közép-európai együttműködésben. A résztvevők reményei szerint nemcsak tudományos, hanem gyakorlati megoldást is jelent a rászoruló felebarátok megsegítésében.

English version is available HERE.

Budapest, 2022. május 3.

 

Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe