Szinodalitás az Egyház életében és missziójában

2022.01.21.
Ezzel a címmel rendezte meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kara (HTK) a teológiai tanárok hagyományos évi továbbképző konferenciáját január 20-21-én.

Mint Puskás Attila, a HTK dékánja bevezetőjében kiemelte, külön öröm számukra, hogy a katolikus püspöki kar tagjai nagy számban vesznek részt a konferencián. Az előadók sorában üdvözölték Erdő Péter bíborost és Hortobágy Cirill pannonhalmi főapátot. A határon túli magyar közösséget a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem római katolikus teológiai fakultás oktatói képviselték, valamint Gyulafehérvárról is több teológiai tanár érkezett. A konferencia ökumenikus jellegét mutatta, hogy elfogadta a meghívást Hafenscher Károly, az evangélikus hittudományi egyetem professzora, a Magyar Evangélikus Egyház zsinatának lelkészi elnöke.

Az idei konferenciát a szinodalitás kérdéskörének szentelték, kezdte bevezetőjét Puskás Attila. A témaválasztás időszerűségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy 2021. október 10-e óta konkrétan – de valójában már néhány éve – „benne vagyunk abban a reflexiós, tanulási és tapasztalatszerzési folyamatban, amely a 2023 októberében tartandó püspöki szinódust készíti elő".

E szinódusnak és a hozzá vezető útnak a Ferenc pápa által kijelölt témája: Egy szinodális egyházért – közösség, részvétel, küldetés. A Szentatya már 2015. október 17-én a VI. Pál pápa által felállított püspöki szinódus intézménye alapításának 50. évfordulóján így fogalmazott: „A szinodalitás útja az az út, amelyet Isten a harmadik évezred Egyházától vár." Majd Aranyszájú Szent János mondását idézve, „az Egyház és a szinódus szinonimák", hozzátette: „A szinodalitás az Egyház konstitutív mozzanata. Mert az Egyház nem más, mint Isten nyájának együtt menetelése a történelem ösvényein, az Úrkrisztus felé."

Ebben a beszédében a Szentatya röviden jelezte azokat a teológiai, lelkiségi és pasztorális alapelveket, melyek fényében szükségesnek tartja a püspöki szinódus intézményi működésének további tökéletesítését, szervesebben beágyazva a hívők közössége, a communio fidelium által alkotott Egyház életterébe. Később a vázolt alapvető szempontokat részletesen kifejtette a 2018. szeptember 15-én kiadott Episcopalis communio kezdetű apostoli konstitúciójában. Ezeknek az alapelveknek a fényében ugyanebben a konstitúcióban egyúttal jogilag is újraszabályozta a püspöki szinódus működését. Ugyancsak 2018-ban jelent meg a Nemzetközi Teológiai Bizottság dokumentuma: A szinodalitás az Egyház életében és missziójában. A mostani konferencia a címét és tematikáját ebből a dokumentumból kölcsönözte.

Az előadások hat, egymással összefüggő egységre bonthatók. Elsőként a szinodalitással kapcsolatban a bibliai tanúságtételt tárgyalták az előadók, Racs Csaba, az Egri Hittudományi Főiskola tanára, Bodor Attila, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem tanára és Martos Balázs, a PPKE Hittudományi Karának tanára.

Isten népe egybehívásának, felelős vezetésének, a megkülönböztetésnek és a döntéshozatalnak ó- és újszövetségi tapasztalatai analógiaként és mintaként szolgálhatnak az Egyház számára.

A következő előadások a tradíció egy-egy állomása, illetve szegmense felé fordultak. Erdő Péter bíboros, mint az elején jelezte, a kiadott programtól eltérően más címen, más témáról tartotta meg értekezését a szinodalitás köréből: A szinodalitás mint a teokrácia egyik megjelenési formája az Egyház alkotmányában.

Szuromi Szabolcs Anzelm, a HTK professzora a szinodalitás intézményeit és azok hatását tárgyalta a következő évszázadok nagy egyházfegyelmi reformjaira a 4. és a 9. század között. Az ókori egyetemes zsinatok intézményes működésének teológiai és profán mintáit elemezte Perendy László, a HTK professzora. Ehhez kapcsolódott az egyetemes zsinat és a pápai primátus viszonyáról folytatott későközépkori vita tárgyalása, amely mind a mai napig tanulságokkal szolgál, Gárdonyi Máté, a HTK professzora előadásában.

Így érkezett el a konferencia a 20. századhoz és a jelenhez. Kránitz Mihály professzor (HTK) a II. Vatikáni Zsinat szinodális tapasztalatáról és a püspöki szinódus egyháztani alapjairól szóló tanítást vette szemügyre. Ezt kiegészítette a sensus fidei értelmezése a szinodalitás szempontjából is fontos kérdésekkel, Vlaj Márk, a Brenner János Hittudományi Főiskola (Győr) tanárának tárgyalásában.

A következő téma – Török Csaba, az Esztergomi Hittudományi Főiskola tanárának előadásában – átvezetett annak mérlegeléséhez, hogy Ferenc pápa tanítása milyen új impulzusokat ad a szinodalitás eszméjének és gyakorlatának megújításához, figyelembe véve a mai Egyház szükségleteit és missziós céljait. Patsch Ferenc, a Gregoriana Pápai Egyetem tanára előadásában kitekintést adott a Szentatya által elindított szinodális folyamatokra az egyetemes Egyház közegében.

Más egyházak tapasztalatai is tanulságokkal szolgálhatnak ezen a téren. Mint Puskás Attila fogalmazott, „igyekszünk számot vetni a primátus és szinodalitás viszonyáról folyó katolikus – ortodox párbeszéd legújabb fejleményeivel". Ezt a gondolatkört ölelte fel Szabó Péter, a PPKE Kánonjogi Posztgraduális Intézet vezetőjének előadása. A protestáns egyházak ide vonatkozó tapasztalatait pedig Hafenscher Károly, a Magyarországi Evangélikus Egyház zsinatának lelkészi elnöke ismertette.

Megkerülhetetlen kérdésként vetődött fel a politikai demokrácia és az egyházi szinodalitás közötti különbségek tisztázása. Erre Ferenc pápa is egyre gyakrabban felhívja a figyelmet, ahogy ezt legutóbb a 2021. október 9-én mondott beszédében is érintette: „Szeretném ismételten hangsúlyozni, hogy a szinódus nem parlament, a szinódus nem közvéleménykutatás." Egy ilyen lehetséges félreértés nyomait detektálta, erről értekezett Gájer László, a HTK professzora. Egy ilyen lehetséges félreértés nyomait tárta fel az a kritikus előadás is, amely a német egyházban jelenleg zajló szinodális folyamatok bizonyos törekvéseire reflektált. Ennek előadója Jan-Heiner Tück, a bécsi egyetem tanára.

Baj lenne azonban – állapította meg Puskás Attila összegzésként –, „ha az időnként jelentkező félreértéseket és torzító tendenciákat tapasztalva elbátortalanodnánk, nem látnánk meg, és főleg nem ragadnánk meg a Ferenc pápa által elindított szinodális folyamatban rejlő lehetőségeket". A kétnapos konferencia záró részében a szinodalitás pasztorálteológiai jelentőségével foglalkozott Csiszár Klára, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem és a Linzi Katolikus Egyetem tanára. Végül az evangéliumi bölcsesség jegyében megélt ősi szerzetesi tapasztalat pozitív példáját mutatta be Hortobágyi Cirill, pannonhalmi főapát előadása.

 

Események

26.
2025. ápr.
BTK
Alkalmassági vizsgára felkészítő tanfolyam
Esztergom, Iohanneum 213
29.
2025. ápr.
BTK
TDK szeminárium 2 – 2025. április-május
Danubianum
06.
2025. máj.
JAK
Hallgatói Fórum
E3
09.
2025. máj.
BTK
Kazinczy Ferenc Szép Magyar beszéd verseny
Iohanneum Díszterem
09.
2025. máj.
PPKE
Alumni Találkozó 2025
12.
2025. máj.
PPKE
Fenntartható katolikus iskolák - könyvbemutató
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe