Nemzetiségi nyelven történő nevelés

2020.06.15.

Az alapos német nyelvi képzés mellett a hallgatók megismerkednek a német nemzetiség kultúrájával, nyelvével, a kisebbség történelmével, aktuális helyzetével és néphagyományaival. A képzés célja, hogy német nemzetiségi óvodapedagógusként a végzettek képesek legyenek korszerű szakma módszertani ismeretek, kompetenciák birtokában a 3-6 éves gyermekek magyar nyelven történő nevelése mellett nemzetiségi nyelven történő nevelésére is, a korosztályhoz illeszkedően a nemzetiségi identitás (ki)alakítására, a nemzetiségi kultúra közvetítésére.
A képzés során elsajátíthatják a német, mint anya- és második nyelv (nemzetiségi nyelv) helyes és igényes használatát, a nyelvhasználat fejlesztésének stratégiáit, megismerkedhetnek a nemzetiségi tantervi előírásokkal, a korai kétnyelvűség fejlesztési lehetőségeivel, változatos nyelvpedagógiai eljárásokkal, a német nemzetiségi nevelésben használható modern infokommunikációs eszközökkel és technikákkal. Főbb tanulmányi területek tehát a nemzetiségi nyelv, a nemzetiségi kultúra, a német anyanyelvű óvodai foglalkozások módszertani kérdései, illetve az óvodai gyakorlat (hospitálás, óvodai foglalkozások megtervezése és megtartása).
A hallgatóknak lehetőségük nyílik négy félévig a Nemzetiségi Pedagógus Tanulmányi Ösztöndíjat megpályázni, illetve végzés után nemzetiségi intézményben nemzetiségi pótlékban részesülni.
A német nemzetiségi szakirányú diploma egyenértékű a komplex felsőfokú nyelvvizsgával.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem esztergomi képzési helyszínén, illetve annak jogelődjében már évtizedes múltra tekint vissza a nemzetiségi oktatás. A hagyományos értékek és tartalmak mellett rugalmasan követjük a közoktatás változásait, a modern kor elvárásait. Szakmai könyvtárral rendelkező német szaktanteremben gyakorlatorientált képzéssel, kiscsoportos foglalkozásokkal biztosítjuk a tudás hatékony továbbadását, a hallgatók szóbeli és írásbeli, valamint tantárgy-pedagógiai kompetenciájának magas szintű fejlesztését.

A továbbképzésre óvodapedagógus alapszakos diplomával és középfokú „C” típusú nyelvvizsgával, vagy ennek megfelelő nyelvtudással lehet jelentkezni, mivel az oktatás nyelve a német. A továbbképzés óvodapedagógus munkakörben dolgozók számára biztosít olyan szakmai fejlődést, mely segítségével a német nemzetiségi nyelv és kultúra közvetítését végezhetik német nemzetiségi óvodákban.

Szöveg: Dr. Juhász Márta

 

Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe