Együttműködés a berlini Staatsbibliothekkal és európai örmény tudományos szervezetekkel az örmény tanulmányok területén

2018.03.19.
Új nemzetközi együttműködéseket kötött a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) az örmény tanulmányok előmozdítására

Nemzetközi téren is kimagasló együttműködéseket írt alá 2018. március 19-én a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) Németországban, az örmény tanulmányok oktatásának és kutatásának legmagasabb szintű biztosításához.
Szuromi Szabolcs, a PPKE rektora és Barbara Schneider-Kempf, a berlini állami könyvtár (Staatsbibliothek zu Berlin – Preußischer Kulturbesitz) főigazgatója által Berlinben aláírt megállapodás eredményeként a berlini Staatsbibliothek támogatja a PPKE könyvtárának armenisztikai könyvállományát, valamint közös kiállítások szervezéséhez rendelkezésre bocsátja a kiemelkedő középkori és kora-újkori örmény kéziratos állományát. Ezen túlmenően, a berlini fél kutatómunkájuk biztosításához fogadja a PPKE hallgatóit és oktatóit. Meline Pehlivanian, a könyvtár orientalisztikai osztályának vezetője szakmai támogatásáról biztosította a feleket és ígéretet tett egy örmény Scriptorium workshop megszervezésére, amelyre Berlinben kerülhet sor 2019 őszén, bevezetve a PPKE hallgatóit az örmény kodikológia művelésébe.
A látogatás alkalmából, a PPKE rektorát fogadta Örményország berlini nagykövete, Ashot Smbatyan. A felek, a PPKE Armenológiai Tanszékének és tevékenységének jelentőségéről egyeztettek, különös tekintettel az örmény – magyar kapcsolatok rendezésének előmozdítása terén.
Ezt követően a PPKE delegációja továbbutazott Lipcsébe, ahol az örmény tanulmányok területén példa értékű, háromoldalú szerződést írt alá a Kelet-Európa történetét kutató GWZO-val (Leibniz-Institut für Geschichte und Kultur des östlichen Europa), és a világ egyik legjelentősebb örmény alapítványával, a lisszaboni székhelyű Gulbenkian Alapítvánnyal. A közös cél, különösen az örmény diaszpóra (közép- és kelet-európai örménység, valamint a nyugat-örmény diaszpóra) történetének, jelenlegi struktúrájának, működésének a kutatása és oktatása. Razmik Panossian, a Gulbenkian Alapitvány igazgatója kiemelte, hogy „ilyen jellegű nemzetközi együttműködés ezt megelőzően még nem született, így mindenképpen mérföldkőnek tekinthető." Christian Lübke, a GWZO igazgatója kifejezte örömét, hogy a 2008 óta működő Örmények Kelet-közép Európa kultúrájában című tudományos program, a megkötött megállapodás révén, fontos nemzetközi szereplővé tud válni, amelyet erősít, a már komoly eredményeket közzétett önálló könyvsorozata is. A megállapodás értelmében, a PPKE a Gulbenkian alapítványtól kezdetben évente öt ösztöndíjas hallgatót fogadhat, illetve az Alapítvány támogatja a GWZO, a PPKE és az Örmény Nemzeti Könyvtár közös kiállítását, amelyre Tüske László főigazgató meghívására, 2019 februárjában, az Országos Széchényi Könyvtárban kerülhet sor, és amelynek témája az örmény biblia társadalomban betöltött szerepe. A háromoldalú együttműködés keretébe illeszkedik Budapesten, 2019 nyarán, az a nemzetközi nyári egyetem, amelynek programjában egy tanulmányút is szerepel, az erdélyi-, moldvai-, és galíciai örmény diaszpórák meglátogatására. Ez utóbbi fontosságát külön kihangsúlyozta Stefan Troebst, a GWZO igazgatóhelyettese. A PPKE tárgyaló delegációjában Szuromi Szabolcs rektoron túl, jelen volt Őze Sándor, a Történettudományi Intézet vezetője, és Kovács Bálint, az armenológiai tanszék vezetője, aki az ismertetett együttműködéseket előkészítette.

Események

16.
2025. jan.
JAK
Nyílt nap
E1 előadó
21.
2025. jan.
PPKE
Pázmány Alumni Pódium
24.
2025. jan.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. január
07.
2025. febr.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. február
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe