Gazdagabbá tenni a Pázmány életét

2020.12.18.

A Hallgatói Önkormányzat küldöttgyűlési választásaira online formában kerül sor, a Neptun felületén, január 4. és 10. között. A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karon 19, a Jog- és Államtudományi Karon 17, az Információs Technológiai és Bionikai Karon 12 hallgató kerül be a Küldöttgyűlésbe. Ők választják meg a kari elnökségeket, akik majd döntenek az EHÖK (Egyetemi Hallgatói Önkormányzat) elnökének személyéről. Dallman Kristóf, az EHÖK ügyvezető elnöke reméli, hogy minél többen élnek demokratikus választójogukkal. A küldöttgyűlés tagjainak általában azokat választják meg, akik szoros kapcsolatban állnak hallgatótársaikkal. Akikkel rendszeresen találkoznak a különféle rendezvényeken, az ösztöndíjpályázatok során, s ők látják el a Hallgatói Önkormányzat mindennapi teendőit. 

Dallman Kristóf 2019 májusa óta tölti be az elnöki tisztet. Idén tavasszal az évente szokásos választás a járvány miatt elmaradt, azóta ügyvezető elnökként végzi munkáját. Az egyetemhez 2012 óta szoros szálak fűzik. 

Másodéves vagyok szlavisztika – orosz levelező tagozaton.  Korábban történelem alapszakon végeztem, majd történelemtanár – pedagógiatanár mesterképzésen vettem részt. Harmadik „nekifutásra” azért választottam az oroszt, mert a közgazdasági középiskolában orosz nyelvet tanultam, és nem szerettem volna, ha parlagon marad az akkoriban belefektetett energiám. Örültem, amikor tavaly első alkalommal meghirdették az orosz szakot. Igen színvonalas képzésnek tartom, nagyon jól érzem magam. Az oktatók szívükön viselik a hallgatók sorsát, gondot fordítanak a közösségi életre. Ha bárki úgy gondolja, hogy szeretne egy kissé egzotikusabb, ugyanakkor igen fontos európai nyelvvel megismerkedni, azoknak feltétlenül ajánlom az orosz szakot.

A levelező tagozat mellett nyilván munkát vállalt már valahol.

A Pécsi Tudományegyetem folytatom neveléstudományi doktori tanulmányaimat, illetve egy havonta megjelenő pedagógiai tájékoztató magazin szerkesztője vagyok. Emellett a HÖOK-ban (Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája) is szerepet vállalok, év végéig az Egyházi Felsőoktatási Intézmények Országos Régióját (EFIOR) vezetem, a jövő év elején újonnan felálló országos elnökségben pedig a tudományszervezésért és a kutatásért felelős elnökségi tagként fogok tevékenykedni. Ebben a pozícióban a PPKE BTK HÖK egykori elnökét, Jancsó Andrást fogom váltani.

Hogyan tudja összeegyeztetni említett feladatait a Pázmány elnöki tisztségével?

Ez valóban kihívást jelent, de fiatalnak érzem magam még ahhoz, hogy ezen aggódjak.  A Pázmányon a Hallgatói Önkormányzat munkája elsősorban a karokon folyik. Az EHÖK elsősorban koordináló, párbeszédet folytató feladatot lát el a kari részönkormányzatok és az egyetem vezetése között. 

A PPKE Egyetemi Hallgatói Önkormányzat kettős feladatot lát el: Egyrészt hidat teremt a kari részönkormányzatok  munkája közt, másrészt kapcsolatot tart az Egyetem vezetésével.

Amikor tavaly átvette az elnök posztot, mit szeretett volna megvalósítani?

A Hallgatói Önkormányzat elnökségének beadott pályázatomban 2019 tavaszán hangsúlyoztam, hogy szeretném szorosabbra fűzni a kapcsolatokat kari részönkormányzatok között. Addig ugyanis mintha egymástól teljesen függetlenül élték volna egyetemista életüket az egyes karok hallgatói. Ma már elmondhatjuk, a részönkormányzatok közti kommunikáció aktívabbá vált, folyamatosan kapcsolatban állnak egymással.

Az egyes karok közeledését sajnos nem segítette az egyetem földrajzi széttagoltsága. Mivel még  jó párévig ez az állapot kísér minket, meg kell teremtenünk – akár virtuálisan is – a kapcsolatok minél gazdagabb, minél több szinten folyó napi gyakorlatát.

Megnehezítette a hallgatók egyetemi életét a koronavírus járvány is. Számos rendezvényünk elmaradt emiatt, amit azért is sajnálok, mert éppen a különböző karok hallgatóinak közösségére, együttműködésére épültek volna. Ötleteinket azonban nem feledjük el, és várunk arra, amikor megrendezhetjük őket.

Viszont, hogy pozitívumokat is soroljak az elmúlt egy évből: a járvány korábban nem látott módon erősítette meg az EHÖK online jelenlétét. A korlátozások kezdetétől fogva igyekeztünk naprakész és pontos információval szolgálni hallgatótársainknak a járvány elleni védekezés lépéseiről. Ebben nagy segítséget jelentett, hogy a HÖOK létrehozott egy online „riadóláncot” a felsőoktatási intézmények hallgatói képviseletei között, aminek hatására az ország összes hallgatói vezetője percre pontos információkkal rendelkezett az egymástól nagy földrajzi távolságban lévő egyetemeken zajló folyamatokról. Ezeket az információkat egyrészt a hallgatók, másrészt az egyetem vezetése felé is „express”-gyorsasággal tudtunk kommunikálni.

A járvány első napjaiban létrehoztunk egy felületet, ahol a hallgatók a digitális oktatással kapcsolatos kérdéseiket tehették fel. Ezeket a kérdéseket karok szerint szétbontva továbbítottuk a kari és egyetemi vezetőségeknek, melynek eredményeképp a kari szintű Gyakran Ismételt Kérdések oldalak jöhettek létre.

Nagy büszkeséggel tölt el az  a – Pálfalvi Noémi és Szlépka Zsófia BTK-s hallgatók ötletéből kinőtt – kezdeményezésünk, aminek keretében összegyűjtöttük a karantén alatt ingyenesen, vagy kedvezményesen igénybe vehető online szakirodalmi és forrás adatbázisokat. A könyvtárinformatikai tartalmak összeállításában ezúton is köszönjük Dudás Anikó könyvtárvezető segítségét!

A korlátozások jelentősen befolyásolták a felsőoktatási hallgatók – amúgy sem rózsás – kollégiumi helyzetét. Egyetemünk működésének egyik Achilles-sarka a saját budapesti kollégium hiánya. Ennek a helyzetnek az enyhítésére szeptemberben létrehoztunk egy PPKE Albérlet keres-kínál csoportot azzal a céllal, hogy a lakhatási témájú Facebook posztok egy helyen, visszakövethetően jelenlenek meg. Minden hallgatótársamat buzdítom a csoportba történő belépésre!

Említette az elnökség közvetítő szerepét. Hogyan alakult az egyetem vezetőségével – rektor atyával és a rektorhelyettes professzorokkal – a kapcsolatuk?

Az utóbbi egy-másfél évben minőségi változáson ment át. Fontos célnak tekintettem ezt. Szoros, talán mondhatom, kollegiális viszony alakult ki.  Örülök az egyetem kommunikációs vezetőjével kialakult kapcsolatnak is. Ez a pozíció eddig hiányzott az egyetem életéből, és megörültünk, amikor életre hívták. Egy 21. századi egyetemen természetes követelmény, hogy a Hallgatói Önkormányzat hírt tudjon adni magáról, eredményeiről, és eljussanak hozzá a hallgatók véleményei, ötletei, kérései, netán panaszai. Jelenleg gőzerővel dolgozunk az év eleji felsőoktatási felvételi időszakkal kapcsolatos megjelenéseinken. Közösen tervezzük a jövőre online megvalósuló Educatio Felsőoktatási Szakkiállításra történő kitelepülésünket, illetve az egyetemi nyílt napokat is.

Jelentős fejlesztések elé néz az egyetem, s ehhez mi, hallgatók is szeretnénk a lehető legtöbb segítséget nyújtani. Ezért igyekszünk hangot adni a  hallgatók ötleteinek, s olyan módon közvetíteni véleményüket, hogy valamennyien magukénak vallják az egyetem fejlesztésének fontosságát.

A PPKE EHÖK az országos hallgatói mozgalomban is. A 2020 februárjában, a HÖOK, az European Students' Union (ESU) és szlovák hallgatói érdekképviselet (SRVS) által megrendezett minőségibiztosítási továbbképzésen többek közt az ELTE, az NKE, a KRE és a BME képviselőivel dolgoztunk együtt.

Milyen főbb területeken közvetítik a hallgatók észrevételeit, kérdéseit, ötleteit az egyetem vezetőségének?

Sokáig az egyetem „darabosan” kommunikált saját polgáraival, ezen mindenképpen volt és van is mit fejleszteni. Sikerült fejleszteni azokat a csatornákat, amelyeken keresztül a hallgatók észrevételei, kérései, panaszai, ötletei, kezdeményezései, adott esetben a bánatuk egyenes úton eljuthatnak az egyetem vezetőihez.

Az EHÖK képviselője részt vesz az egyetemi tanács ülésein, illetve a kari tanácsokban, de ez inkább hivatalos forma. Az igazi érdekérvényesítés nem ott dől el, sokkal inkább a meeting jellegű megbeszéléseken. Így volt ez, amikor az utóbbi évek egyik legnagyobb fejlesztésére került sor: a szociális támogatások terén papíralapról áttérés a Neptunra. A már említett campusfejlesztés mellett az egyetemi sportélettel kapcsolatos megbeszéléseket is fontosnak tartjuk. S egyre inkább kialakulnak azok a fórumok, ahol érdemi párbeszédet folytathatunk az egyetem vezetőivel. Ennek érzékeltetésére szeretnék egy lényeges dolgot megemlíteni.

A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság látogatást tett az egyetemünkön. Az akkreditációs eljárást megelőzően már 2019 szeptemberétől eleven párbeszéd alakult ki az egyetem vezetése és a Hallgatói Önkormányzat között. Birher Nándor tanár úr irányítja az egyetemen a minőségbiztosítás és minőségirányítás területét. A Hallgatói Önkormányzat folyamatosan részt vett az egyeztető fórumokon, s talán nem tűnik szerénytelenségnek, ha elmondom, előremutató minőségpolitikai koncepciót határoztunk meg közösen.

Érzik-e a hallgatók erősödő aktivitását?

Az egyetemi polgárok, az egyetemi hallgatók hangja mindinkább karakteresebb a pázmányos élet minden területén. Nem hallgathatom el közben azonban azt sem, hogy még mindig – némileg jogosan – úgy érzik a hallgatók, bizonyos ügyekben nem tudják, hogy kihez fordulhatnak. Ezen folyamatosan igyekszünk változtatni, s az egyetem vezetésének olyan szempontokat ajánlunk a figyelmébe, amelyekkel közelebb lehetne hozni a hallgatókat az egyetemhez. Különösen fontosnak tartom ezt a mostani időkben.

Az idei elsőévesek – a gólyák – szeptemberben úgy kerültek be az egyetemre, hogy még nem tapasztalhatták meg, milyen csodás dolog egyetemistának lenni, mennyire fontos szerepet játszanak ezek az évek az életkezdésben, az ifjúkor lezárásában, illetve a felnőtt kor megkezdésében. Bízom benne, hogy a felhők közül lassan kisüt a nap, s a 2021-es tanévben már megszokott módon fogadhatjuk a hallgatókat.

A január eleji küldöttgyűlési választás előtt ezt a fórumot is felhasználva, milyen gondolatokkal fordul a hallgatótársadalomhoz?

Keressenek minket, mi is igyekszünk elérni őket. Különböző médiafelületeinken, Instagramon, Facebookon, de amikor a helyzet megengedi, személyesen is találkozzanak velünk. Minél több információt és impulzust kapunk tőlük, annál aktívabban tudjuk képviselni az érdekeiket. A választásokon vegyenek majd részt, éljenek jogaikkal. A szavazólap kitöltése egy-két percnél nem fog többet igénybe venni, viszont a hatása hatalmas!

A választást megelőzően viszont az egyik legfontosabb ünnepünk, a Karácsony kapcsán is üzenni szeretnék a hallgatótársaimnak: Rendkívül nehéz, kihívásokkal teli év van mögöttünk. Még nem látjuk pontosan mikor, és milyen formában fogunk visszatérni a megszokott kerékvágásba. Az előttünk álló ünnep azonban lehetőséget ad arra, hogy számot vessünk és levonjuk a 2020-as esztendő következtetéseit. Mindemellett adjunk hálát saját és szeretteink egészségéért. Forduljunk nyíltan egymáshoz, hiszen csak közösen, egymást segítve küzdhetjük le az elénk tornyosuló nehézségeket.

Készítette: PPKE Kommunikáció/E.I.
Fotó: Fecser Zsuzsanna, Dallman Kristóf

 

Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe