A szeretet hidakat épít

2018.11.16.
Az egyetemen tanuló külföldi diákok részvételével imadélutánt tartottak a hitük miatt üldözöttekért a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karán.

 

Az imadélutánon részt vett Szuromi Szabolcs Anzelm O.Praem rektor, Beer Miklós váci megyéspüspök, Iván Kristóf, a kar dékánja, Szőke Péter, a Szent Egyed Közösség magyarországi képviselője és Víz Péter, a Christian Solidarity International (CSI) nemzetközi segélyszervezet magyarországi vezetője. 

Víz-Poór Tünde, az esemény moderátora bevezetőjében a kiengesztelődés fontosságára hívta fel a figyelmet. Szuromi Szabolcs rektor erre utalt, amikor a következőket mondta: „Hallottunk a kiengesztelődésről, amely felveti a kérdést: milyen drámai események történtek – és történnek ma is – a különböző nemzetek, vallási csoportok és egyének életében?" Majd így folytatta: „Európának sajátos kultúrája van, amely ablakot nyit nemcsak Isten csodálatos, teremtett világára, hanem nyomasztó képet kaphatunk arról is, miért fordulnak az emberek egymás ellen; különösen szomorú, amikor egy vallás tagjai fordulnak egy másik vallás hűséges tagjai ellen."
A közel-keleti és észak-afrikai állapotokról szólva megállapította: a keresztény lakosság lélekszáma drámaian csökkent ezeken a területeken. Mártírokká lettek vagy elmenekültek. Ez utóbbiak arra az időre várnak, amikor viszontláthatják rokonaikat, és visszatérhetnek szülőföldjükre, oda, ahová Isten elhívta őket. „A keresztények Jézus Krisztus óta gazdagítják a világot. Krisztus azért jött el, hogy örök életet adjon nekünk; életünknek pedig értelmet, hogy dolgozzunk, növekedjünk, de a szenvedésnek is van valamilyen üzenete."
Keresni kell a kiengesztelődést – folytatta a rektor. „Akkor is, ha egyesek cselekedetei emberellenesek, és vannak olyan hatalmi rendszerek a világban, amelyek nem engedik, hogy mindenki szabadon megvallhassa a hitét. Célunk a boldogság, és ezt a boldogságot jó szándékunkkal tudjuk kifejezni a Teremtőnek. Krisztus megmentett minket, kegyelmet, erőt ad, s aki önmagát istenhívő embernek tartja, ezzel az erővel képes minden gonoszságon felülemelkedni és kiengesztelődni."
A kar dékánja, Iván Kristóf hangsúlyozta: „Az a reményem, hogy a mostani délután segítségünkre lesz, és megértjük, mit jelent üldözött emberként élni a világban, és hogy megtaláljuk az üldözöttek segítségének leghatékonyabb módját."
Beer Miklós püspök Jézus Krisztus biztató ígéretére emlékeztetett, amely ránk is vonatkozik: „Ahol ketten vagy hárman összejönnek az én nevemben, ott vagyok közöttük." Ugyanakkor Jézus bátorít is: „Amit csak kértek az Atyától az én nevemben, megadja nektek." Ennek tudatában szólított imádkozásra az üldözött keresztény testvérekért, „és kérjük mindannyiunk számára a kiengesztelődés és a béke ajándékát".
Alessandro Caprioli egyetemi lelkész elmélkedésében ugyancsak Jézus Krisztus szavaira utalt: boldogok, akik üldöztetést szenvednek Isten országáért. De miért lehet áldottnak, boldognak mondani azokat, akiket üldöznek? Azért, mert az üldözött ember Jézussal egyesül szenvedése során.
Caprioli atya idézte a 16. századi nagaszaki mártírokat, akik a Te Deum szavaival vállalták a keresztre feszítést. Eggyé lettek a szenvedésben Jézussal, azzal a bizonyossággal, hogy Jézussal lesznek örökre.
„Hogyan táplálhatunk reménységet a szenvedések közepette? Kizárólag a Szentlélek vigasztalása által. Szent Pál írta a korintusiakhoz: Áldott legyen az Isten, Urunk Jézus Krisztus Atyja, az irgalom Atyja és a minden vigasztalás Istene!"
Krisztus szenvedése közöttünk árad, de Krisztus vigasztalása is áradjon szét közöttünk. „Ezért imádkozunk, a Szentlélek, a Vigasztaló ajándékáért. Vele egységben még a legsötétebb emberi tapasztalatok is – kínzás, gyilkolás, üldöztetés – a dicsőség pillanataivá válhatnak Krisztussal egységben."


Víz Péter a Christian Solidarity International (CSI) tevékenységéről nyújtott áttekintést. A szervezet 1970-ben alakult Svájcban, egy Moszkvában fogvatartott baptista lelkész megmentése érdekében. A szervezet 1991 óta működik Magyarországon, a vallásszabadság és emberi jogok érvényesítése érdekében.
„A történelem során a keresztényüldözés ma az egyik legsúlyosabb formáját ölti. Minden ötödik keresztényt üldözik. Hatvan olyan országot tartanak számon Afrikában, Ázsiában és Dél-Amerikában, ahol a kormányok diszkriminálják a Jézus Krisztusban hívő embereket. Az üldöztetés sokszor az elnyomó rendszerek falai mögött folyik, ezért az áldozatok nem adhatnak hangot ennek."
Megemlítette, hogy legalább 200 millió keresztényt közvetlenül üldöznek, 200-400 millióan negatív megkülönböztetést szenvednek. A szervezet szerint Észak-Koreában nyilvánul meg legdrasztikusabban a keresztényellenesség. „Több mint ötvenezer hívő került börtönbe vagy munkatáborba. Afganisztán a második ezen a szomorú listán, amelyet Szomália, majd Szudán követ. Egyes országokban a muzulmánok rabszolgává teszik a fekete-afrikai keresztényeket, így Eritreában, Líbiában, Jemenben... A további sorrend: Irán, Pakisztán, Nigéria, a Közép-Afrikai Köztársaság, ahol a Boko Haram terrorszervezet politikai célja: mindenkit iszlámmá tenni, és bevezetni a sárija törvényét."
Indiában a radikális hinduizmus és a nacionalizmus egyaránt veszélyezteti a vallásszabadságot és az emberi jogok érvényesülését. „A keresztények egyre nagyobb bizonytalanságban élnek a növekvő hindu nacionalizmus miatt. A mai politikai rendszerben mind gyakrabban sérül a vallásszabadság. 170 millió muzulmán él Indiában, ők is állandó erőszakot szenvednek, a hinduk pogromokat hajtanak végre a keresztények és a muzulmánok megtérítése érdekében."
Más országokban vallási nacionalizmus jelentkezik. Víz Péter Nepált említette, majd ennek a nacionalizmusnak buddhista változatát Bhutánban, Srí Lankán, Mianmarban.
„Vietnamban és Kínában a vallási nacionalizmus és a kommunizmus hatása együttesen jelentkezik. Kínában 1957 óta autokefál, a Szentszéktől elszakadt egyházat működtet az állam. A katolikus egyház föld alá kényszerült, tagjai börtönbe, munkatáborokba kerültek. Annyi engedményt tesz a kínai állam az utóbbi időben, hogy a pápa megvétózhatja a kínai kormány által kinevezett püspököket. A földalatti egyház tagjai 10-12 millióra tehetők."
A Közel-Keleten népirtás folyik. Szaúd-Arábiában igen rossz a helyzet, az erőszak a síiták és szunniták között is folyik. Hasonlóan Irakban, ahonnan 2014, az Iszlám Állam térhódítása után 1 millió keresztény menekült el.
A CSI rendszeresen segítséget nyújt Irakban, „de Szíriába még mindig nehéz bejutni. A polgárháború kezdete óta 200 ezer ember halt meg. A CSI rendszeresen küld segélyeket a Homszban, Aleppóban, Damaszkuszban élő keresztényeknek."
Egyiptomban újra és újra terrormerényleteket követnek el a koptok, a legnagyobb közel-keleti keresztény közösség tagjai ellen. A Muzulmán Testvériség szervezet elvesztette ugyan politikai hatalmát, de a feszültség azóta sem csökkent.
„Az említett országokban végleg eltűnhet a kereszténység, ha az erőszak tovább folytatódik. Ezért szeretnénk hangot adni azoknak, akiknek nincs hangja."


Ezek után imádságos énekekben kérték a résztvevők a segítséget: „Szentlélek, úgy kérünk, szállj le ránk, / töltsd el a szívünk, életünk, / hogy béke és áldás szálljon ránk, / küldd el a Lelked, úgy kérünk, Istenünk." Szíriából, Irakból, Egyiptomból itt tanuló hallgatók vallottak személyes, drámai tapasztalataikról.
Beer Miklós elmélkedésében arra utalt: valahányszor az üldözésről hallunk, eszünkbe juthat, hogy Jézus megjövendölte az üldöztetést. „Érthetetlen, felfoghatatlan a gyűlölet, amely a történelem során újra és újra felszínre kerül. Jézus Krisztus keresztje az érthetetlen gonoszságra figyelmeztető jel. A gyűlölet a fanatizmusnak, a szűk látókörű gondolkodásnak a következménye. Sokan nem tudják elviselni a másként gondolkodókat, és még kevésbé azt, ha valakik jobbak, mint ők."
Jézus a kereszten haldokolva mondta a megbocsájtás imáját: „Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek." Ugyanakkor a Hegyi Beszédben hangsúlyozta: „Boldogok, akik üldözést szenvednek az igazságért, mert övék a mennyek országa."
Az üldöztetés újra és újra jelen van az emberiség történetében – folytatta Beer püspök. „A római birodalom idején éppen úgy, mint a vallásháborúk idején, vagy éppen napjainkban: Irakban, Szíriában, Egyiptomban, Afrikában, Mexikóban, Indiában vagy bárhol másutt. Testvéreink ma is ki vannak téve az elfogult mozgalmak üldözésének, és a legtöbben éppen keresztény testvéreink. Ferenc pápa többször is megállapította: soha nem volt ennyi vértanúja az egyháznak, mint éppen most, a 21. században."


Imádkozásra hívott fel a püspök. „Kérjük a Szentlelket, a hitben való megerősödést. Pál apostol nyomán valljuk: amilyen bőven kijut nekünk Krisztus szenvedéséből, olyan bőven lesz részünk Krisztus által a vigasztalásban is. Az örök élet reményével, a feltámadás hitével imádkozzunk a megbékélésért, az emberek és a nemzetek, vallási közösségek közötti kiengesztelődésért, és kérjük mindannyiunk számára az áldott békét."
Felhangzott az ének: „Ó, halld meg, Uram, / halld meg imám..." Egymás után fellobbantak a gyertyalángok, s mindenkiben megfogalmazódtak a békességre és a szeretetre hívó fohászok.

Események

16.
2025. jan.
JAK
Nyílt nap
E1 előadó
21.
2025. jan.
PPKE
Pázmány Alumni Pódium
24.
2025. jan.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. január
07.
2025. febr.
ITK
BSc Nyílt nap 2025. február
További események
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe