Burchard-Bélaváry kiállítás a Iohanneumban

2018.03.27.

Burchard-Bélaváry kiállítás a Iohanneumban
Az óvodapedagógia huszadik századi személyisége

A Magyarországi Montessori Egyesület és a PPKE BTK szervezésében vándorkiállítás nyílt Burchard-Bélaváry Erzsébet 120. születésnapja alkalmából Esztergomban, a Iohanneum épületében, március elsején. A magyar óvodapedagógia kimagasló alakjának, a Montessori módszer első hazai követőjének alakja és tevékenysége kevéssé ismert. A mostani kiállítás az ő személyiségét hozza közelebb.

„Munkámat csak akkor fejezem be, majd ha országunk tele lesz szórva óvodákkal, körülöttük virágos kertekkel, játszó udvarokkal." Ezekkel a gondolatokkal foglalta össze életprogramját az 1897-ben született Burchard-Bélaváry Erzsébet. Az evangélikus családban született leány édesapja, Burchard-Bélaváry Rezső Székesfehérváron főispáni titkárként, majd a Belügyminisztériumban miniszteri tanácsosként működött.
Erzsébet elemi iskolai tanulmányait szülővárosában, magánúton végezte. A család Budapestre költözése után, 1916-ban a II. kerületi Csalogány utcai Állami Tanítóképző Intézetben tanítói oklevelet szerzett. A következő években, 1923-ig magántanulókat oktatott. Ekkor hosszabb tanulmányutat tett Hollandiában, ahol barátságot kötött Maria Montessori olasz orvosnővel, pedagógussal és megismerkedett módszerével, amelynek pedagógiai alapelve a „gyermekek tisztelete" volt.
Hollandiában került kapcsolatba a Montessori módszert követő Lily Roubicekkel és Emma Plankkal, akikkel életre szóló barátságot kötött és Bécsben, a munkásgyermekeket nevelő óvodájukban dolgozott 1926-ig. Később, 1948-ban, levelező tagozaton tanári diplomát szerzett pedagógiából.
Hazatérése után megnyitotta Montessori módszerű magánóvodáját, majd egy évre rá magán elemi iskoláját. Óvodájában és iskolájában – a Montessori módszer alapján – új szemléletet honosított meg, amellyel előmozdította az óvodai és az iskolai nevelés pedagógiai megújítását.
A második világháború és az utána következő időszak nem kedvezett a Montessori módszer képviselőinek, akik szerint az egyéni nevelést és a speciális eszközök alkalmazását kell a középpontba állítani. Burchard-Bélaváry Erzsébet 1945-ben belépett a Magyar Pedagógusok Szabad Szakszervezetébe, ahol létrehozta az óvónői tagozatot, majd Gyakorlati gyermekvédelem címmel könyvet írt.
A következő években – miután a Népjóléti Minisztériumban kisdedóvási felügyelőnek nevezték ki – több, az óvodapedagógia megújítását célzó tervezetet készített, ezeket azonban a felsőbb hatóságok rendre elutasították. A vallás- és közoktatási miniszter felkérésére 1946-ban kidolgozta a kisdedóvásról szóló törvénytervezetet. Ebben – többek között – javasolta az óvodák önkormányzati és községi irányítás alá kerülését, és támogatta az egyházak és magánszemélyek óvodaalapítását. Tervezetét a politikai helyzet változásával elutasították, ugyanis a szovjet típusú óvodarendszert vezették be.
Ugyanakkor szorgalmazta – nem is eredménytelenül –, hogy az óvónőképzést emeljék felsőfokú szintre, nem legyen alacsonyabb rangú a tanító- és tanárképzésnél.
1948 és 1956 között a Huba utcai Pedagógiai Gimnázium igazgatója volt, majd 1949-től 1959-ig a Budapesti Óvónőképző Intézetben tanított. Ezt követően a Kecskeméti Felsőfokú Óvónőképző Intézet igazgatóhelyettese, később igazgatója lett.
1962-ben vonult nyugdíjba, de továbbra is aktív szerepet vállalt a pedagógiai munka korszerűsítésében. 1987. augusztus 17-én hunyt el.
A felső-középpolgári családból származó pedagógus nehéz történelmi időkben folytatta hivatását. Ismerve a kor valóságát, feltehetjük a kérdést: hogyan maradhatott meg a pedagógia terén, és juthatott egyre fontosabb szakmai beosztásokba? Erre társadalmi tevékenysége adhat magyarázatot.
1942-ben belépett a Magyarországi Szociáldemokrata Pártba. 1943-44-ben a párt keretén belül, de a Kommunisták Magyarországi Pártja részéről szervezett pedagógiai munkaközösség egyik vezetőségi tagja lett. 1945 után a pedagógus szakszervezetben létrehozta az óvónői tagozatot. 1956-ban megszervezte a Pedagógus Alapszervezetet, amelynek titkára lett. 1962-től, immár nyugdíjasként az Országos Pedagógiai Intézet külső munkatársaként tevékenykedett. Közben pártmunkát végzett, több magas állami kitüntetést kapott a diktatúra idején.
A Magyarországi Montessori Egyesület segítségével Burchard-Bélaváry Erzsébet születésének százhuszadik évfordulójára kiadott füzet szerint „tanítványai, munkatársai mindig és mindenütt tisztelték és szerették, nemcsak szakmai tudása és munkássága miatt, hanem végtelenül humánus, segítőkész, példamutató emberi magatartásáért is".

Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe