A példátlan ütemű technológiai fejlődés és a mesterséges intelligencia korában a jövőbiztos tudás iránti igény felértékelődik. A munkaerőpiaci jelentések szerint a technológiai szektorban az AI specialisták mellett azok a szakemberek a legkeresettebbek, akik mérnöki tudással is rendelkeznek. A széleskörű, szoftveres és hardveres tudást ötvöző mérnökinformatikus képzések ezért kiemelten fontosak. Hazánkban a fiataloknak ezen a területen kivételes lehetőségeik vannak, ugyanis olyan intézményt is választhatnak, ahol többek között nyelvtechnológiára specializálódhatnak, és később akár az első magyar nyelvi modell fejlesztésébe is bekapcsolódhatnak.
A folyamatosan megújuló csúcstechnológiák korában tehát felértékelődik az a fajta széleskörű tudás, amely mély és megalapozott elméleti és gyakorlati ismeretekkel képes követni a soha nem látott gyorsaságú fejlődést, ezáltal flexibilisen alkalmazkodik a technológiai és piaci változásokhoz. Nem véletlen tehát, hogy a mérnökinformatikusok iránti kereslet világszerte folyamatosan növekszik. „Oktatási stratégiánk nemcsak az aktuális munkaerőpiaci igényekhez igazodik, hanem a technológia és a tudomány jövőbeli kihívásaira is igyekszik felkészíteni a hallgatókat, akiknek azt tanácsolnám, hogy távolságot tartva figyeljék azt az iszonyatosan gyors változást, ami a világban történik. Az idejüket inkább a lehető legmélyebb tudás elsajátítására fordítsák, ezzel ugyanis képesek lesznek arra – bármilyen területre kerülnek –, hogy megértsék a változásokat és alkalmazzák az újabb és újabb technológiákat. Az informatikai, programozási, eszköz- és szoftverhasználati ismeretek mellett az eszköztervezési és mérnöki ismeretekre is kiemelt hangsúlyt fektetünk. Az innen kikerülő szakemberek tehát a szoftver- és hardverfejlesztésben egyaránt képzettek lesznek, képesek a tervezéstől a megvalósulásig kísérni egy-egy projektet” – emeli ki Cserey György egyetemi tanár, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionika Karának dékánja.
A Kar egyedülálló abban Magyarországon, hogy már a 2000-es évek elejétől kezdve a képzés része a hagyományos értelemben vett nyelvtechnológia. Prószéky Gábor Széchenyi-díjas magyar programtervező matematikus, nyelvész kezdetektől oktat a karon és nyolc éve emellett a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont vezetője, ahol csapatával a magyar nyelvre készített neurális nyelvmodellt, a PULI-t fejlesztik.
A teljes beszámoló a linkre kattintva olvasható el.
technokrata.hu – 2025.01.24., péntek | 08:12