Tárgy neve: 19-20. századi művészet előadás 4.
Tárgy kódja: BMNSM14100M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Rozsnyai József

Az utóbbi időben, a fellendüben lé interdiszciplináris kutatásoknak köszönhetően az eredetileg Richard Wagnerhez köthető fogalom, a Gesamtkunstwerk eszme- és kultúrtörténete számtalan publikációban előrbe került. A fogalom, mely jelentésbősen ment át, manapság többet jelent, mint a társműszetek szintézisének egy sajátos, 19. századi színpadi megnyilvánulát. A Gesamtkunstwerk kritikai feldolgozása, továbbértelmezése, számtalan 19. század végi és 20. századi szeti, társadalmi jelenség megértének kiindulópontját képezi; ilyen például a bécsi szecesszió 1902-es kiállísa, a Bauhaus, vagy a totalitárius rendszerek és a műszet viszonya. Az előadás ezeknek a jelenségeknek az összefoglalára és problematizára vállalkozik.

A 25 legfontosabb telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

David Roberts: The Total Work of Art in European Modernism. Ithaca, New York: Cornell University Press, 2011

The Aesthetics of the Total Artwork. On Borders and Fragments. Eds. Anke Finger and Danielle Follett. Baltimore: The John Hopkins University Press, 2011

Juliet Koss: Modernism after Wagner. Minneapolis, London: University of Minnesota Press, 2010

Matthew Wilson Smith: The Total Work of Art. From Bayreuth to Cyberspace. New York: Routledge, 2007

Patrick Carnegy: Wagner and the Art of the Theatre. New Haven and London: Yale University Press, 2006

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

a) tudása

kozott a 19-20. századi műszetben a társműszetek vonatkozában.

b) képességei

pes és nyitott egy szára ismeretlen probléma kritikai befogadában.

Nincs megjeleníthető adat