Tantárgy adatlapja
A kurzus a 60 órás Családkonzultációs gyakorlat terepen 2. szakmai gyakorlatot kísérő és feldolgozó szeminárium. A kurzus során a hallgatók a gyakorlatokon szerzett tapasztalataik felhasználásával a családkonzultációk során a kapcsolat építésében, a kölcsönös bizalom erősítésében és a kommunikáció fejlesztésében, valamint a változási motiváció erősítésében eredményesen használható módszertani eszközökkel és alkalmazási lehetőségeikkel ismerkednek meg. A kurzus során megtanulják alkalmazni a különböző módszereket. Az alkalmazásuk begyakorlását szerepjátékok segítik, melyek a sajátélmény többletét is biztosítják. A kurzus során a hallgatók megtanulják a kommunikációs, mentalizációs és érzelemkezelési készség fejlesztésének különböző módszereit, valamint gyakorlatot szereznek a motivációs interjú módszerében. A leírt módszerek különösen alkalmasak a nehezen bevonható, bizalmatlan, a segítés elfogadására motiválatlan családokkal való konzultációs munkára.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
KÖTELEZŐ IRODALOM:
Ágoston, D., Kárpáti, T. & Rozgonyi, R. (2019). Mentalizáció a segítővé válásban: mentalizációs technikák személyiségfejlesztő alkalmazása. In É. Vojtek, V. Borda & E. B. Márta (Eds.), Kapcsolati tanulás. A szociális munka oktatásának módszertani kérdései. (pp. 287-298). Pécs, HU: Molnár Nyomda és Kiadó Kft. – Pécsi Tudományegyetem. (ISBN 9789634294641)
Birkenbihl, W. F. (2000). Kommunikációs gyakorlatok. Budapest, HU: Trivium. (ISBN 9789639711112, 9637570721)
Mogyorósy-Révész, Zs. (2021). Érzelemszabályozás a gyakorlatban. Budapest, HU: Kulcslyuk. (ISBN 9786155932625)
AJÁNLOTT IRODALOM:
Polonyi, T., Ujhelyiné, N. A. & Balajthy, D. (2021). Pszichológiai gyakorlatok 1. Budapest, HU: Oriold és Társai. (ISBN 9786155981234)
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Ismeri a családkonzultációban a kapcsolatépítésben, a bizalom erősítésére alkalmas módszereket.
Ismeri a kommunikációs-, az érzelemkezelési- és mentalizációs készség fejlesztésének alkalmazott eszközeit.
Ismeri a motivációs interjú technikát.
Ismeri a segítő kapcsolat kereteit. Látja differenciáltan a kommunikáció, segítő kapcsolatban betöltött funkcióit, szerepét.
b) képesség
Képes a családokkal való munka során felismerni a különböző készségfejlődési elakadásokat (a kommunikáció, a mentalizáció és az érzelemkezelés területén), melyek hatása gyengíti az emberi kapcsolatok minőségét.
A tanult készségfejlesztő módszereket alkalmazni tudja munkája során az emberi kapcsolatok erősítése érde-kében.
Képes a segítőfolyamatba nehezen bevonható családok esetében a változási motiváció kialakítására és fenntartására, a tanult módszer alkalmazásával.
Képes a szakmai kommunikáció használatára, terápiás szetting megteremtésére
, társkonzulenssel való együttműködésre; gyakorlati együttműködésre a családokkal foglalkozó egyéb szakmák képviselőivel
c) attitűd
Rendszerszemléletű, mentálhigiénés beállítottságú, interdiszciplináris gondolkodás jellemzi.
Preventív szemlélet jellemzi (megelőzés, ártalomcsökkentés, lelki egészségvédelem).
d) autonómia és felelősség
Munkáját minden körülmények között felelősen, a mentálhigiénés családkonzulensi munka értékei és alapelvei mentén, elméleti és gyakorlati megalapozottsággal végzi és képviseli.
A szakmai - etikai elveket és kompetenciahatárokat megtartja.
Szakmáját mindenkor felelősen képviseli.