Tantárgy adatlapja
Oktatás célja:
A kurzus célja a digitális átalakulás okozta összetett társadalmi és jogi kihívások egyéni kutatómunkán, illetve csoportfoglalkozásokon alapuló feldolgozása. A kurzus nyitott a digitalizációval és mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatómunkát végezni kívánó hallgatók számára. A kurzus az alapvető kutatási irányok vázolása mellett módszertani segítséget is nyújt a hallgatóknak, illetve a saját kutatási téma megtalálásában is támpontokat nyújt, amelyet a hallgatóknak meg kell találni a kurzus során. A kutatószeminárium kifejezetten a témában diplomamunkát/évfolyamdolgozatot, illetve tudományos diákköri munkát végezni kívánó hallgatókat célozza.
Tantárgy tartalma:
- Bevezetés, célkitűzés, követelmények áttekintése
- Kutatásmódszertan 1.
- Kutatásmódszertan 2.
- A digitális szolgáltatásról szóló rendelet
- A digitális piacokról szóló rendelet, Big Tech és versenyjog
- Az MI rendelet és MI etika
- Adatgazdaság és
digitális piacok, adatetika
- Algoritmikus átláthatóság és igazságosság
- Prezentációk és reflexió 1.
- Prezentációk és reflexió 2.
- Prezentációk reflexió 3.
- Összegzés és kiértékelés
Számonkérési és értékelési rendszere:
Egyéni kutatásban való előrehaladás prezentálása (60%), egy választott szakirodalom recenzálása (30%), órai aktivitás (10%).
Irodalom:
- Floridi, Luciano. The Fourth Revolution: How the Infosphere is Reshaping Human Reality. Oxford, New York: Oxford University Press, 2014.
- Luciano Floridi (szerk): Ethics, Governance and Policies in Artificial Intelligence. Springer, 2021.
- Pünkösty, András: Towards the Conceptualization of Big Data Ethics (February 10, 2024); https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=4871306