Tárgy neve: A fejlődési pszichopatológia és pszichoanalitikus fejlődéspszichológia
Tárgy kódja: BMNPS18700M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Pszichológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Fehér Pálma Virág

A tanegység célja, hogy bevezetést adjon a fejlődési pszichopatológia klasszikus és modern szemléletébe, kutatási eredményeibe, valamint a pszichoanalitikus fejlődéspszichológia klasszikus és modern koncepcióiba.

A tematika a következő témacsoportokat tárgyalja: 1. A fejlődési pszichopatológia hőskora, szemléletének eredete, klasszikus modelljei, és kutatásai. A fejlődési pszichopatológia modern szemlélete. Az evolúciós szemlélet beépülése a fejlődési pszichopatológia koncepcióiba; Adaptivitás, kompetencia, reziliencia; Klinikai zavarok kutatása a modern fejlődési pszichopatológiai koncepciók alapján.

2. Pszichoanalitikus fejlődési pszichopatológia: A klasszikus pszichoanalitikus modell fejlődés-elmélete – Sigmund Freud és  Budapesti Iskola. Fejlődési vonalak: Anna Freud modellje. A korai fejlődés klasszikus kapcsolati modelljei – A „tárgykapcsolatelmélet” és az „énpszichológiai iskola” a pszichoanalízisben. A csecsemő- és a gyermekmegfigyelésen alapuló klasszikus pszichoanalitikus modellek: René Spitz Margaret Mahler  és Selma Fraiberg. A modern csecsemőkutatások és a kötődéselmélet hatása a pszichoanalitikus fejlődéslélektanra: Daniel Stern, Patricia Crittenden.

3. A fejlődési pszichopatológia és pszichoanalitikus fejlődéspszichológia találkozási pontjai.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező olvasmányok:

Mitchell, S. A., Black, M. J., A modern pszichoanalitikus gondolkodás története. Animula, Budapest. 2000. 19-183. ISBN 963408188 6

Ferenczi, S. (1933): Nyelvzavar a felnőttek és a gyermek között. In. Buda Béla (szerk.) A pszichoanalízis és modern irányzatai. Gondolat Kiadó, 1971. 215-228.

Freud, Anna (1965): Normalitás és patológia a gyermekkorban. Animula, Budapest, 1965/1993. ISBN 9789639751224

Freud, S. (1905):

Egy ötéves fiú fóbiájának analízise – A „Kis Hans”. In.:Sigmund Freud Művei II. Cserépfalvi Kiadása. 111-213.

Hámori E. (2016): A korai kapcsolat zavarai. Pszichoanalízis, kötődéselmélet és csecsemőkutatás a korai kapcsolati patológiák megértésében. Budapest: Oriold és Társai. ISBN 978 615 5443 15 2

Ajánlott olvasmányok:

Chiccetti, D., (Ed.) (2016), Developmental psyhopathology. Third Edition. Volume One: Theory and Method. Hoboken, NJ: Wiley.

Hámori E. (2013) Rizikófaktorok, adaptáció és reziliencia a korai fejlődésben – A koraszülöttség a fejlődési pszichopatológia modelljében. Magyar Pszichológiai Szemle, 68, 1. 7-22.  DOI: 10.1556/MPSzle.68.2013.1.2

Péley B., Fejlődés és evolúció: Evolúciós szemlélet a fejlődésben, a pszichopatológiában és a pszichoterápiákban. Magyar Pszichológiai Szemle, 2010, 65, 1. 65–83.

Péley B. (szerk.), D. W. Winnicott, A kapcsolatban bontakozó lélek, Új Mandátum, 2004. ISSN 1785-8348

Stern, D., A csecsemő személyközi világa. Animula, Budapest, 2002. ISBN 9789639410039

pszichológia BMNB-XPS mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK