Tárgy neve: A líra alakulástörténete 1. (1900-tól 1945-ig)
Tárgy kódja: BBLMI11700
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Felelős szervezeti egység: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Horváth Kornélia

A kurzus a modern magyar líra alakulástörténetét vizsgálja 1900-tól 1945-ig.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

A magyar irodalom történetei III. 1920-tól napjainkig, szerk. Szegedy-Maszák Mihály, Veres András, Budapest, Gondolat, 2006. ISBN 978963693 7
Esti kérdés (Tizenkét vers 4.), szerk. Fűzfa Balázs, Szombathely, Savaria University Press, 2008. ISBN963988235 6
Kocsi-út az éjszakában. (Tizenkét vers 8.), szerk. Fűzfa Balázs, Szombathely, Savaria University Press, 2011. ISBN 963988281-X
Mekis D. János, Vers és kontextus. A modern magyar líra mint irodalomtörténeti probléma, Pécs, Pro Pannonia Kiadói Alapítvány, 2014. ISBN 9789639893962
Kornélia Horváth, La poetica di Attila József alla fine degli anni Venti. In: I cent’anni di Attila József. A cura di Gizella Nemeth, Adriani Papo, Antonio Donato Sciacovelli. Duino Aurisina (Trieste), Associazione Culturale Italoungherese „Pier Paolo Vergerio”, 2005. 93-102.ISBN 88-902217-1-2

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Tájékozott a magyar nyelv és irodalom legfontosabb jelenségeinek és azok tagolódásának, általánosan elfogadott jellemzőinek és adatainak, a magyar nyelvi és irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak körében.

Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel ismeri a magyar nyelv és irodalom kommunikációs formáinak,

szövegtípusainak, történeti foly

amatainak és jelentős korszakainak fő sajátosságait.

Tájékozott a magyar nyelvű szövegek és kulturális jelenségek nyelvi és irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.

Jártasságot szerez a régi irodalmi szövegek különféle szempontú megközelítésében, elemzésében, a kutatási infrastruktúra használatában.

b) képessége

Képes értelmezni a magyar nyelv és irodalom jelenségeinek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint a magyar nyelvi és irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.

A nyelvtudomány és az irodalomtudomány jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban képes írni és beszélni.

Képes a magyar nyelv és irodalom műfajilag sokszínű szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket a nyelvtudomány, illetve az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.

magyar BALB-AMA alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK