Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A magyar eszmetörténet korai századai
Tárgy kódja: BMLPO03100M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Szilvay Gergely
Tárgyleírás:

A hallgatók a félév során a kurzus keretében megismerkednek a magyar eszmetörténet kezdeti évszázadaival egészen a 19. század derekáig. A kurzus célja, hogy a magyar politikai eszmetörténetet nemcsak a magyar politikai közösség történetébe, hanem a magyar filozófiai gondolkodás hagyományába is beágyazva tárgyalja. A magyar államalapítástól a reformkorig tárgyalja a legfontosabb szerzőket és műveket.

Témakörök: magyar filozófia- és eszmetörténet a középkorban, a latin nyelvű krónikairodalom hatása a magyar állameszmére, a Szent Korona Tan kialakulása s jelentősége a magyar politikai gondolkodásra, a reneszánsz hatása, a Magyar Királyság és az Erdélyi Fejedelemség meghatározó eszmetörténeti kérdései a kora újkorban és a felvilágosodás korában, a modern rendi küzdelmek, a jozefinizmus és a jakobinizmus, a nemzeti nyelv modernizálásának kérdései, a klasszikus magyar nemzeti liberalizmus kialakulása és eszmerendszere.

A kurzus elvégzése után a hallgatók képessé válnak a filozófia és a politikai eszmetörténet alapfogalmainak szabatos használatára, ismeretekkel rendelkeznek az egyetemes filozófiatörténet és a magyar filozófiatörténet főbb problémáiról, irányzatairól és történetéről a 19. század közepéig, és tájékozódni tudnak az egyetemes és magyarországi szellemi folyamatok kölcsönhatásaiban. Átfogó képet kapnak a tárgyalt szövegek kontextusáról: a magyar rendi politikai intézményrendszer működéséről, és megismerkednek a legfontosabb művekkel és azok értelmezési lehetőségeivel.

Célunk, hogy a hallgatók minta-feldolgozások alapján képesek legyenek a közelmúlt történelmi folyamatai, jelenségei és személyiségei önálló elemzésére. A magyarországi eszmetörténet folyamatait mindvégig az európai trendekbe ágyazottan é

;rzékeljék és értelmezzék, elsajátítsák azok sajátos és eltérő jellegét illetve közös metszéspontjait.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Schlett István: A politikai gondolkodás története Magyarországon. 1-2. Századvég Kiadó, Bp., 2010. (ISBN 978-963-7340-888)

Takáts József: Modern magyar politikai eszmetörténet. Osiris Kiadó, Bp., 2007. (ISBN 978-963-389-916-8)

Mester Béla – Perecz László (szerk.): Közelítések a magyar filozófia történetéhez – Magyarország és a modernitás, Budapest, Áron, 2004. (ISBN 963-921-031-5)

Perecz László: Nemzet, filozófia, „nemzeti filozófia”, Budapest, Argumentum – Bibó István Szellemi Műhely, 2008. (ISBN 963-446-480-7)

Hargittay Emil: Gloria, fama, literatura: az uralkodói eszmény a régi magyarországi fejedelmi tükrökben, Budapest, Universitas, 2001. (ISBN 963-910-457-4)

V. Kovács Sándor: Eszmetörténet és régi magyar irodalom. Budapest, Magvető, 1987 (ISBN 963-140-930-9)

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

politikatudomány BMLT-XPO mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe