Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: A művészet filozófiai értelmezései (Művészetfilozófia)
Tárgy kódja: BMNSF08400M
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Filozófiai és Művészettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Hankovszky Tamás
Tárgyleírás:

Az előadás áttekintést ad a klasszikus esztétikai gondolkodás előtörténetéről, és bemutatja, mennyiben jelentett mást a kérdésfeltevések szintjén is a műalkotásokra irányuló figyelem az egyes történeti korszakokban. E modul feladata továbbá, hogy a posztmodernitás újfajta esztétikai érzékenységének játékba hozatalával fogalmazza újra az esztétika legklasszikusabb témáit és folyamatosan visszatérő kihívásait. A kurzus megkülönbözteti a művészetfilozófiát az esztétikától, amennyiben az előbbi az általános filozófiai felfogásoknak a művészetre vonatkozó reflexióit jelenti, a speciális módszert és tartalmat kijelölő esztétikai különösség részletes elemzése nélkül.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Grassi, E.: A szépség ókori elmélete, Pécs, 1997.

Eco, U.: Művészet és szépség a középkori esztétikában, Budapest, 2002.

Marosi E. (szerk.): Emlék márványból vagy homokkőből. Hét évszázad írásai a művészettörténet történetéből, Budapest, 1976.

ign="left" class="MsoNormal" style="text-align:left">Tatarkiewitz, Wladyslaw, Az esztétika alapfogalmai, Budapest: Kossuth, 2000.

Habermas, J.: Egy befejezetlen projektum – a modern kor, in: J. Habermas, J-F. Lyotard: A posztmodern állapot (a szerzők egy-egy tanulmányával), Budapest, 1993.

Sepsi Enikő, Lovász Irén, Kiss Gabriella, Faludy Judit (szerk.): Vallás és művészet. KRE-L’Harmattan, 2016.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

Átfogó és részletekbe menő ismeretekkel rendelkezik a vallásfilozófia ismeretköréről. Áttekintéssel rendelkezik a filozófia belső összefüggésrendszeréről, továbbá a filozófia és a rokon tudományok kapcsolatrendszeréről. Elmélyültebb, az illető problémaköröket részleteiben is feltáró ismereteket szerzett a filozófia több részterületéről.

b) képességei

Képes analitikus, összefoglaló és további elmélyülést megalapozó gondolkodásra, a szövegek elemzésének, a szövegeknek

a filozófiai tradíció egészén belüli elhelyezésére és értelmezésére.

Képes a fogalmi gondolkodás és az absztrakció értő használatára. Szakmai és interdiszciplináris ismereteik alapján önálló kutatások kialakítására és lefolytatására képes.

A kor igényeinek megfelelően hatékonyan tud kommunikálni, továbbá az információkat, érveket és elemzéseket szakmai és nem szakmabeli közönségnek különböző nézőpontok szerint írásban és szóban is képes magas szinten bemutatni. Képes eredményeit különböző tudományos fórumokon megjeleníteni.

Képes aktuális kérdések eszmetörténeti és filozófiai elemzésének áttekintésére és újragondolására a globális változások legfontosabb - multikulturális, természeti-környezeti és társadalmi-politikai - összetevői tekintetében.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

filozófia BMNB-XFI mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe