Tantárgy adatlapja
A kurzus a próza és a dráma beszédmódbeli megújulásának lehetőségeit és változatait vizsgálja az 1960-as évek végétől kezdődően napjainkig, műelemzések segítségével. A kurzus elvégzése a kortárs magyar irodalom kiváló műveinek interpretatív megértését eredményezi, elősegíti a mű- és szövegközpontú gondolkodást, nagymértékben hozzájárul a drámai és prózai művek elemző stratégiáinak megismeréséhez és alkalmazásához, amit a hallgató későbbi középiskolai oktatóként kiemelten tud majd kamatoztatni. A tárgy tematikája: magyar drámai művek elemzése a ’70-es és ’80-as évekből; elemzések napjaink drámai és prózai műveiből.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Magyar irodalom, főszerk. GINTLI Tibor, Bp., Akadémiai, 2010. ISBN 978963 05 8949 9
GRENDEL Lajos, A modern magyar irodalom története. Magyar líra és epika a 20. században, Pozsony, Kalligram, 2010. ISBN 978 80 8101 319 5
Prózafordulat, szerk., GYÖRFFY Miklós, KELEMEN Pál, PALKÓ Gábor, Bp., Kijárat, 2007. ISBN 9789639529625
P. MÜLLER Péter, A magyar dráma az ezredfordulón, Bp., L’Harmattan, 2014. ISBN 9789632367453.
Tradition and innovation in Modern Hungarian Theatre, ed. Judit Csáki, Franfurt Kft, Budapest, 1999.
Sarolta Osztroluczky, The Art of Dying. Garden Metaphors in the Works of Sylvia Plath, Derek Jarman and Péter Nádas = Transcultural Studies 15 (2019) 30-44.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tájékozott a magyar nyelv
és irodalom legfontosabb jelenségeinek és azok tagolódásának, általánosan elfogadott jellemzőinek és adatainak, a magyar nyelvi és irodalmi hagyomány legfontosabb szövegeinek és alkotóinak körében.
Európai és kulturális kontextusukra való kitekintéssel ismeri a magyar nyelv és irodalom kommunikációs formáinak, szövegtípusainak, történeti folyamatainak és jelentős korszakainak fő sajátosságait.
Tájékozott a magyar nyelvű szövegek és kulturális jelenségek nyelvi és irodalmi értelmezésének ismert eljárásai és módszerei, valamint ezek szakmailag elfogadott kontextusai és értékelései terén.
Jártasságot szerez a régi irodalmi szövegek különféle szempontú megközelítésében, elemzésében, a kutatási infrastruktúra használatában.
b) képességei
Képes értelmezni a magyar nyelv és irodalom jelenségeinek nyelvi, illetve irodalmi sajátosságait, valamint a magyar nyelvi és irodalmi hagyományon belüli összefüggéseit, történeti beágyazottságát.
A nyelvtudomány és az irodalomtudomány jellemző kérdéseiről több stílusregiszterben, az adott műfaj szabályrendszerének megfelelően, közérthetően, választékos stílusban képes írni és beszélni.
Képes a magyar nyelv és irodalom műfajilag sokszínű szövegeit és az ezekhez kapcsolódó kulturális jelenségeket a nyelvtudomány, illetve az irodalomtudomány szempontjából értelmezni.
c) attitűdje
Érti és elfogadja, hogy a nyelvi és irodalmi jelenségek történetileg és társadalmilag meghatározottak és változóak.
A nyelvtudomány és az irodalomtudomány választott területein képes és törekszik az önképzésre.
d) autonómiája és felelőssége
A magyar nyelv és irodalom területén szerzett ismereteit alkalmazza önművelésében, önismeretében.
Tudatosan képviseli azon módszereket, amelyekkel a nyelvtudomány és az irodalomtudomány területén dolgozik, és elfogadja más tudományágak eltérő módszertani sajátosságait.