Tárgy neve: A terhelt távollétében lefolytatható eljárások megítélése az alaptörvény és az emberi jogi bíráskodás tükrében
Tárgy kódja: JDDO338XA0
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: JÁK
Felelős szervezeti egység: JÁK Doktori Iskola
Tárgyfelelős oktató: Dr. Csák Zsolt

Oktató: Dr. Csák Zsolt

Tantárgy kódja, neve: JDDO338XA0 A terhelt távollétében lefolytatható eljárások megítélése az alaptörvény és az emberi jogi bíráskodás tükrében

Oktatás célja:

A jogalkotó a gyakorlatban előforduló élethelyzetekre reagálva megteremtette annak eljárásjogi lehetőségét, hogy a büntetőügyekben eljáró hatóságok az eljárás egészét vagy annak egy részét a terhelt távollétében folytassák le. Olyan rendes, illetve külön eljárásba illeszkedő formákat hozott létre, amelyek lehetőséget biztosítanak arra, hogy a terhelttel szemben jogerős marasztaló határozatot hozzanak a távollétében. A hatályos büntetőeljárási törvény quasi alapelvként rögzíti, hogy a terhelt jelenléte a tárgyaláson már nem kötelesség, hanem jog. A tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék ezen eljárások alkalmazásával kapcsolatban felmerült problémákat és aggályokat, valamint az Európai Unió és az Európai Emberi Jogi Bíróság felfogását az in absentia eljárásokról.

Tartalma:

1. A terhelt távollétében lefolytatható eljárások általános ismertetése

2. A felróhatóság, illetve a terhelti akarat értelmezése a távollétes eljárások során

3. Az ismeretlen helyen tartózkodó terhelt távollétében lefolytatható eljárás dilemmái

4. Az eljárás ismeretet, mint az ítélkezés egyik érvényességi feltétele

5. Uniós irányelvek és EJEB ítéletek

Tananyag:

Bárd Károly: Emberi jogok és büntető igazságszolgáltatás Európában. Magyar Hivatalos Közlöny Kiadó. Budapest, 2007.

Pápai-Tarr Ágnes: A büntetőeljárás gyorsításáról. Gondolat Kiadó. Budapest, 2012.

Úton a bírói meggyőződés felé, a készülő büntetőeljárási törvény kodifikációja. Szerk. Elek Balázs – Miskolczi Barna. Printart-Press Kiadó, 2015.

Csák Zsolt: Ítélet vádlott nélkül. HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó Kft., 2019.

Csák Zsolt: Az in absentia eljárások megítélése az Európai Unió és az Európa Tanács irányelvei és ajánlásai tükrében. Ünnepi tanulmányok Farkas Ákos professzor 65. születésnapjára. Miskolci Jogi Szemle, 14. évfolyam 2019. 2. különszám. 1. kötet.

Trials in absentia, Factsheet, Prisoners Abroad, London http://www.prisonersabroad.org.uk/wp-content/uploads/2015/07/trials-in-absentia.pdf

Goss, Ryan: Criminal Fair Trial Rights: Article 6 of the European Convention on Human Rights, Hart Publishing, Oxford and Portland Oregon, 2012.

EJEB ítéletek:

Pélissier és Sassi Franciaország elleni ügye, 1999. március 25.

Sejdovic Olaszország elleni ügye 2006. március 1.

Neziraj Németország elleni ügye 2012. november 8.

BH2020.354.

BH2021.9.

BH2023.61.

Jog- és Államtudományi Doktori Iskola képzése JDLÁ-JOGX Doktori képzés (PhD/DLA) (Nftv. 114 (2)) Levelező magyar 8 félév JÁK