Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Adatelemzés, adatfeldolgozás, adatvizualizáció
Tárgy kódja: BMNPO20700M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Ember Zoltán Levente
Tárgyleírás:

 

A félév során a hallgatók megismerkednek mindazzal, ami az adatfeldolgozás szükséges feltételeit, eszközeit és értelmezési lehetőségeit jelenti. Elsajátítják a közvéleménykutatás alapjait, megismerkednek a korai adatelemzések, korai közvéleménykutatások sajátosságaival (alapfogalmak: reprezentatív, hibahatár, súlyozás, százalékpont stb.), a kvalitatív és kvantitatív módszertannal, megtanulják a kérdőív összeállítás és kérdőívszerkesztés, valamint a mintavétel legalapvetőbb sajátosságait. A félév kitér az adatfelvételi módszerek előnyeire és hátrányaira, az adatok értelmezésére (KSH, népszámlálási adatok stb.) a kérdőívelemzési alapok (különösen oksági elemzések) problémáira, a Lazarsfeld-paradigma ismertetésére. A kurzus kitér arra is, hogy az adatfeldolgozás során melyek a legfontosabb szempontok, továbbá gyakorlati feladatok keretében sajátíttatja el a hallgatókkal az adatvizualizáció különböző módszereit (IBM SPSS, Microsoft Excel, Word, R programozási nyelv), kialakítva bennük azt a készséget, hogy képesek legyenek az adatalapú döntéshozatalra, figyelembe véve a nyilvánosság jelentőségét.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Kötelező irodalom:

Andorka Rudolf (2006): Bevezetés a szociológiába.

Babbie, Earl (2003): A társadalomtudományi kutatás gyakorlata.

Bourdieu, Pierre (1973): A közvélemény nem létezik c. írása

https://www.nive.hu/Downloads/Szakkepzesi_dokumentumok/Bemeneti_kompetenciak_meresi_ertekelesi_eszkozrendszerenek_kialakitasa/4_0950_014_101030.pdf

http://terd.unideb.hu/doc/modszertan/kvalitativ_adatelemzes_modszere.pdf

Ajánlott irodalom:

vonatkozó KSH kiadványok

Nemzeti Választási Iroda adatbázisa

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

A kurzus során a hallgatók megismerkednek a politikai adatok elemzéséhez, értelmezéséhez és megjelenítéséhez szükséges elméleti alapokkal, valamint mindezek gyakorlati feldolgozásának eszközeivel.

b) képességei

A hallgatók a félév végén képesek lesznek arra, hogy a kurzus során elsajátított alapokat felhasználva önállóan elemezzék a

Végül, de nem utolsósorban a hallgatók fejlesztenek olyan alapvető kompetenciákat, mint elemző gondolkodás, kreatív problémamegoldás.

c) attitűdje

A hallgatóktól elvárható, hogy tudományosan megalapozott kritikai szemléletet alkalmazzanak az adatok értelmezése kapcsán.

d) autonómiája és felelőssége

A hallgatóknak tisztában kell lenniük saját szakterületük elméleti és gyakorlati jelentőségével, azt önállóan és pártatlanul kell gyakorolniuk, ugyanakkor tisztában kell lenniük annak szükségszerűen korlátozott természetével.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe