Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja az európai uniós szakszövegekben használatos terminológia megismertetése és elsajátítása, illetve európai uniós kontextusban való használata. A kurzus során a hallgatók elsajátítják az alapvető uniós közegben használatos szókincset, megismerkednek az Európai Unió fontosabb területeinek szakmai nyelvezetével. Eredeti uniós dokumentumok feldolgozásával a hallgatók betekintést nyernek az Európai Unió intézményrendszerébe, azok működési folyamatiba, sajátosságaiba, a közös európai politikákba, valamint megismerkedhetnek az egyes tagállamokkal, kulturális sokszínűségükkel. A kurzus során külön hangsúlyt fektetünk a hallgatók szakmai kommunikációs (szóbeli és írásbeli) készségének fejlesztésére. A kurzus továbbá segítséget nyújt a hallgatóknak az uniós terminológia helyes használatához, fordításához, a buktatók elkerüléséhez.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
FISCHER Márta, TREBITS Anna, EU English – Using English in EU contexts, Budapest, Klett Kiadó, 2009. ISBN 978-963-9641-64-8
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.
Ismeri a nemzetközi kapcsolattartás formáit, eszközeit és technikáit.
b) képe
sségei
Legalább két idegen nyelven képes eligazodni a szakirodalmakban, különös tekintettel a szakterminológiára.
Képes az EU által támogatott projektek tervezésével és végrehajtásával kapcsolatos feladatok ellátására.
c) attitűdje
Igénye van az európai nemzeti kultúrák befogadására és az Európán kívüli kultúrák megismerésére.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősséget vállal anyanyelvű és idegen nyelvű szakmai szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek.
Feladatokhoz kapcsolódóan folyamatosan fejleszti szövegalkotási készségét.