Tantárgy adatlapja
Ennek a szakszöveg írás kurzusnak a célja olyan szakszövegek előállítására való felkészítés, amelyekre a hallgatóknak tanulmányaik és jövőbeni munkájuk során szükségük lehet. A kurzus során a hallgatók megismerkednek az írási folyamat fontos lépéseivel, a különböző műfajok (például hivatalos levél, memorandum, elektronikus kommunikáció, önéletrajz és kísérő levél, cikk, esszé, jelentés, összegzés stb.) stílusjegyeivel, valamint nyelvi, formai és tartalmi követelményeivel.
A kurzus során a hallgatók a már elsajátított írásbeli készségek és ismeretek segítségével gyakorolják a szakszövegek angol nyelven történő megfogalmazását és fordítását. A kurzus elvégzése után a hallgatók képesek a szakszövegek önálló előállítására, megfelelő műfaji elemek alkalmazására.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
ZEMACH, Dorothy E., RUMISEK, Lisa A., College writing student’s book, Oxford, MacMillan, 2002. ISBN 978-0-333-98853-4
HAINES, Simon, Cambridge English skills: real writing level 4, Cambridge, Cambridge University Press, 2008. ISBN 978-0-521-70594-3
GOWER, Roger, Cambridge English skills: real writing level 3, Cambridge, Cambridge University Press, 2008. ISBN 978-0-521-70592-9
BADGER, Ian, PEDLEY, Sue, Everyday business writing, Harlow, Longman, 2003. ISBN 978-0-582-53972-3
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.
Ismeri a nemzetközi kapcsolattartás formáit, eszközeit és technikáit.
b) képességei
Legalább két idegen nyelven képes eligazodni a szakirodalmakban, különös tekintettel a szakterminológiára.
Képes az EU által támogatott projektek tervezésével és végrehajtásával kapcsolatos feladatok ellátására.
c) attitűdje
Igénye van az európai nemzeti kultúrák befogadására és az Európán kívüli kultúrák megismerésére.
d) autonómiája és felelőssége
Felelősséget vállal anyanyelvű és idegen nyelvű szakmai szövegeiért, tudatában van azok lehetséges következményeinek.
Feladatokhoz kapcsolódóan folyamatosan fejleszti szövegalkotási készségét.