Tantárgy adatlapja
Az Árpád-kori művészetről tartott előadás átfogóan tárgyalja a korszakot, elsősorban annak építészetét, a preromán jelenségektől a korai és az érett romanika megjelenésén át a gótika első emlékeiig és a késői romanika térhódításáig. A hallgatók megismerkedhetnek a hazai műemlékállomány kiemelkedő kora darabjaival, elsajátítják az építészeti elemzés gyakorlatát, és képet kaphatnak a középkori épületeinket alapvetően meghatározó műemlékvédelmi beavatkozásokról is. A bemutatás során hangsúly esik a keresztény művészet emlékeire.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Marosi E. — Wehli T.: Az Árpád-kor művészeti emlékei. Bp., 1997.
Marosi E.: A romanika Magyarországon. Bp. 2013.
Ajánlott irodalom:
Pannonia Regia. Szerk.: Mikó Árpád — Takács Imre, Budapest: Magyar Nemzeti Galéria, 1994.
Paradisum plantavit. Bencés monostorok a középkori Magyarországon. Szerk.: Takács Imre, Pannonhalma, 2001.
Tóth M.: A művészet Szent István korában, in: Szent István és kora. Szerk.: Glatz F. — Kardos J., Bp., 1988, 113-132.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri az egyetemes (európai) és a magyar művészet nagy stíluskorszakait (az antikvitástól a középkori és újkori művészeten át a modern és kortárs művészetig).
Ismer bölcseleti, művészeti alapszövegeket, alapműveket és alapproblémákat.
Ismeri a magyar művészet stíluskorszakait a preromanikától az érett gótikáig.
b) képességei
Képes arra, hogy kreatív módon írjon, és kritikai tevékenységet fejtsen ki a kultúra különböző területein. Ez az alkalmasság kiterjed a nyomtatott és elektronikus sajtóban és egyéb kiadványokban megjelenő műbírálatok írására, politikai és közéleti elemzések elvégzésére, ismeretterjesztő tudósítások, beszédek és prezentációk készítésére és értékelésére, a kultúra szervezésében való közreműködésre.
Képes argumentumok azonosítására, átgondolására, valamint ezeknek élőszóban és írásban vázlatos vagy részletes bemutatására.
Egy számára újszerű kérdéskörben is képes tájékozódni, információkat szerezni, látókörét bővíteni, véleményét ennek megfelelően körültekintően kialakítani és kifejezni.
c) attitűdje
Nyitott a párbeszédre és az együttműködésre.
Kritikai és kreatív gondolkodás és problémaérzékenység jellemzi.
d) autonómiája és felelőssége
Véleményét körültekintően alakítja ki, tájékozódik és felelősséget vállal saját álláspontjáért.
Véleményét argumentumokra alapozza.