Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Az Amerikai Egyesült Államok alkotmányos rendszere
Tárgy kódja: BBNNT11000
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Pintér Károly
Tárgyleírás:

 

A kurzus célja egyrészt az amerikai demokrácia kialakulásának, működésének és alapelveinek bemutatása, másrészt – a politikai megközelítésen túlmutatva – az amerikai társadalom aktuális problémáinak feltárása. A két nagy egységet alkotó gondolatkört az amerikai demokrácia több szempontú elemzése egyesítené egy gondolatmenetben: a szemeszter első részében az amerikai kormányzati és politikai fejlődés egyedi vonásai, szellemi gyökerei, valamint az amerikai identitást meghatározó tényezők alkotnák a főbb témákat a kormányzati rendszer bemutatásával együtt. A félév második részének célja az előzőekben feltárt amerikai kormányzati és politikai rendszer társadalmi kontextusának vizsgálata. Ez utóbbiban egyes témák, mint pl. az emberi és polgári jogok védelme, a köz- és magánszféra szétválasztásának nehézségei (állam és vallás kapcsolatának ideológiai problémái, illetve az állami pozitív diszkrimináció, az „affirmative action”), az állampolgárok érdekképviseleti csoportjai, valamint az amerikai társadalmat alapvetően meghatározó sokszínűség (a politikai státuszba emelt multikulturalizmus fogalma), külön hangsúllyal szerepelnének. Az amerikai demokráciának a speciális fejlődéséből adódóan kialakult világpolitikai szerepét egy külön témakörben vizsgálná a kurzus.

 

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Eward Erler: The American Polity: Essays on the Theory and Practice of Constititutional Government. New York, 1991. ISBN 9780844816081

Nagyné Szegvári Katalin: Fejezetek az Amerikai Egyesült Államok alkotmánytörténetéből, Budapest, 2002. ISBN 9639404411

 

Azoknak

az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Összefüggéseiben értelmezi a szakterületéhez általában kapcsolódó, nemzetközi, európai és regionális, politikai, jogi, gazdasági és civilizációs ismereteket és eseményeket.

Ismeri a szak egyes területeinek alapvető szakkifejezéseit, fogalomkészletének minden fontosabb elemét, érti az összefüggéseket.

A hallgató áttekintő jelleggel megismeri az Amerikai Egyesült Államok (USA) kormányzati rendszerét, valamint a politikai élet struktúráját, működésének jellemzőit.

b) képességei

Képes történelmi, társadalmi, gazdasági, jogi és politikai kérdésekben az ismeretek önálló elsajátítására és rendszerezésére.

Képes legalább egy Európán kívüli kultúra, eszmerendszer szempontjából a nemzetközi kapcsolatok jelenségeit értelmezni.

A hallgatók képessé válik az amerikai politikai történések értelmezésére, valamint olyan ismeretekkel rendelkezik, melyek az USA társadalmának és kultúrájának vizsgálatakor is elengedhetetlenül fontosak.

c) attitűdje

Igénye van az európai nemzeti kultúrák befogadására és az Európán kívüli kultúrák megismerésére.

d) autonómiája és felelőssége

Hatékonyan együttműködik a szakterületéhez kapcsolódó hazai és nemzetközi szakmai és tudományos közösségekkel.

Ismeri szakterülete etikai normáit és szabályait, és ezeket a szakmai feladatok ellátásában, az emberi kapcsolatokban és a kommunikációban egyaránt képes betartani.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi tanulmányok BANT-XNT alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali magyar 6 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe