Tárgy neve: Az angol nyelv szerkezete
Tárgy kódja: BBLAN01400
Óraszám: N: 0/0/0, L: 15/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Halm Tamás András

A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókat az angol frázis- és mondatszerkezet alapjaival, összevesse a magyar és angol nyelv főbb szerkezeti tulajdonságait, és ezáltal fejlessze a hallgatók aktív nyelvtani tudását és tudatos nyelvhasználatát. A kurzus áttekinti az angol mondatelemzéshez szükséges fogalomkészletet, az alapvető mondattani elemek, de különösen az igei csoport és az egyszerű mondat szerkezetét, a főbb mondattípusokat, az alárendelő tagmondat fajtáit és funkcióit, valamint a pro-formák használatát és az elliptikus struktúrákat. A kurzus során a hallgatók elsajátítják a funkciók és a kategóriák azonosításához szükséges fogalmakat és ezek ismérveit; pl. alany, állítmány; vonzat, szabad határozó stb.; továbbá melléknév, ige stb.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

Balogné Bérces, Katalin: The Structure of English. Egyetemi jegyzet. Budapest/Piliscsaba, PPKE, 2016, ISBN: 978-963-308-269-0.

Kiegészítő irodalom:

Greenbaum, SydneyQuirk, Randolph: A Student’s Grammar of the English Language. London, Longman, 1997, ISBN: 0582059712 (és későbbi kiadások).

Quirk, Randolph–Greenbaum, Sydney–Leech, Geoffrey–Svartvik, Jan: A Comprehensive Grammar of the English Language. London, Longman, 1985, ISBN: 0582517346.

Huddleston, Rodney&nd

ash;Pullum, Geoffrey: The Cambridge Grammar of the English Language. Cambridge, CUP, 2002, ISBN: 0521431468.

Yule, George: Explaining English Grammar. Oxford, OUP, 1998, ISBN: 0194371727.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a)    tudása

- Tisztában van az anglisztika jellemző kutatási kérdéseivel, elemzési és értelmezési módszereivel

- Ismeri a nyelvtudomány angol nyelvű szakkifejezéseit