Tantárgy adatlapja
A ember sajátos státuszával kapcsolatos filozófiai nézetek áttekintése. Az egyik súlypont a kereszténység által képviselt nézet, miszerint az ember Isten képmása és méltósága is ebből a helyzetből ered. A másik súlypont a modern laikus nézetek, amelyek az ember kitüntetett helyét a globális felelősségével kapcsolják össze.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Arisztotelész: Politika. Bp.: Gondolat, 1996.
Jonas, Hans: Az emberi cselekvés megváltozott természete. In.: Lányi András – Jávor Benedek (szerk.): Környezet és etika. Szöveggyűjtemény. Bp.: L’Harmattan, 2005.
Kolnai Aurél. Méltóság. In.: Balázs Zoltán (szerk.), Kolnai Aurél. Budapest: Új Mandátum, 2003.
Pico della Mirandola: Az ember méltóságáról. In.: Reneszánsz etikai antológia. Bp.: Gondolat, 1984.
Platón: Timaiosz. In.: Platón Összes Művei III. kötet. Bp.: Európa, 1987.
További olvasmányok kijelölése a kurzus során várható.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Áttekintéssel rendelkezik a filozófia belső összefüggésrendszeréről, továbbá a filozófia és a rokon tudományok kapcsolatrendszeréről.
Elmélyültebb, az illető problémaköröket részleteiben is feltáró ismereteket szerzett a filozófia több részterületéről.
Elsajátította és aktívan alkalmazni tudja az összetett tudományos problémákkal foglalkozó dolgozatok elkészítéséhez szükséges módszertani ismereteket.
b) képességei
Képes analitikus, összefoglaló és további elmélyülést megalapozó gondolkodásra, a szövegek elemzésének, a szövegeknek a filozófiai tradíció egészén belüli elhelyezésére és értelmezésére. Képes a fogalmi gondolkodás és az absztrakció értő használatára. Képes a filozófia egészével, illetve annak egy-egy részdiszciplínájával, továbbá ezek alkalmazásával kapcsolatos problémák felismerésére és kreatív kezelésére. Szakmai és interdiszciplináris ismereteik alapján önálló kutatások kialakítására és lefolytatására képes. A kor igényeinek megfelelően hatékonyan tud kommunikálni, továbbá az információkat, érveket és elemzéseket szakmai és nem szakmabeli közönségnek különböző nézőpontok szerint írásban és szóban is képes magas szinten bemutatni. Képes eredményeit különböző tudományos fórumokon megjeleníteni. Képes aktuális kérdések eszmetörténeti és filozófiai elemzésének áttekintésére és újragondolására a globális változások legfontosabb - multikulturális, természeti-környezeti és társadalmi-politikai - összetevői tekintetében.