Tantárgy adatlapja
A kurzus az Európai Unió legfontosabb gazdaságpolitikai programjait tárgyalja és ezek hatását az Unió egészének illetve az egyes tagállamoknak a fejlődésre. A kurzus első részében a gazdasági integráció különböző lépcsőfokait nézzük végig a vámuniótól a monetáris unióig. A második részben a közösségi politikák hatását és reformjait vizsgáljuk meg különös tekintettel arra a kérdésre, mennyiben a gazdasági és mennyiben a politikai racionalitás határozza meg a döntéshozatalt és ez mennyiben releváns az egyes politikák kimenetelében. A globális pénzügyi válság felszínre hozta az Unió számos gyengeségét – a kurzus végén a válságra adott válaszokat elemezzük, és megvizsgáljuk, mennyiben hoznak ezek újdonságot a korábbi időszakhoz képest és mennyiben jelentenek előrelépést az integráció folyamatában.
A kurzus végére a hallgatók komoly áttekintéssel rendelkeznek majd az EU gazdaságpolitikai dilemmái tekintetében és képesek lesznek a különféle vitákat és reformelképzeléseket kritikus szemmel elemezni.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
WALLACE , Helen, POLLACK , Mark A., YOUNG , Alasdair R. (szerk.), Policy-making in the European Union, Oxford, New York, Oxford University Press, 2010. ISBN 0199544824
Ajánlott irodalom:
DAUGJBERG, Carsten, SWIMBANK, Alan, The Politics of CAP Reform: Trade Negotiations, Institutional Settings and Blame Avoidance, In: Journal of Common Market Studies, 2007. Vol. 45., No. 1., 1-22
DYSON, Kenneth, The first decade: credibility, identity and institutional fuzziness, In: DYSON, Kenneth ed., The Euro at Ten, Oxford, Oxford University Press, 2009. 1-19, ISBN 0-88132-430-2
FEATHERSTONE, Kevin, The Greek sovereign debt crisis and EMU: a failing state in a skewed regime, In: Journal of Common Market Studies, Vol. 49. No. 2, 2011. 193-217.
MARCUSSEN, Martin, The Lisbon Process an
d Economic Reform: learning by benchmarking?,
In: DYSON, Kenneth (szerk.), The Euro at ten, Oxford, Oxford University Press, 2008. 87-107. ISBN 0-881324302
NEHEIDER, Susanne, SANTOS, Indhira, Reframing the EU Budget Decision-Making Process, In: Journal of Common Market Studies, 2011. Vol. 49. No. 3., 631-651.
TSOUKALIS, Loukas, The shattering of illusions – and what next?, In: Journal of Common Market Studies, 2011. Vol. 49., Annual review, 19-44.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri és érti azokat a hazai, európai és globális társadalmi problémákat, amelyek meghatározzák a társadalomtudományi gondolkodás alaptendenciáit.
Rendszerezett ismeretekkel rendelkezik a magyar, az európai és az Európán kívüli politikai rendszerekről, valamint a kormányzati rendszerek domináns nemzetközi típusairól.
b) képességei
Képes a világgazdasági folyamatok mélyebb megértésére és az Európai Uniót, illetve Magyarországot érintő gazdasági jellegű kihívások elemzésére
A munkafolyamatokat a felkészültségének megfelelő szinten irányítja, eredményesen együttműködik az intézményen belüli és kívüli partnerekkel.
c) attitűdje
Nyitott és befogadó szakterületének a legkülönfélébb nemzetközi kutatási eredményei iránt, és elkötelezett az általa hasznosnak ítélt új tudáselemek hazai megismertetése mellett.
d) autonómiája és felelőssége