Tantárgy adatlapja
A politikai pszichológia a politizáló ember pszichológiai megismerésével foglalkozik. Ennek az alkalmazott szociálpszichológiai diszciplinának tudomány rendszertani és tudománytörténeti összefüggéseit, valamint az egyén- és társaslélektani alapokon leírható jelenségeit tekintjük át.
A tárgy a politikai pszichológia hagyományos témakörein túl, a történeti pszichológia legfontosabb eredményeivel is megismerteti a hallgatót.
A főbb témakörök:
A pszichológia és a történettudomány kapcsolata, a társadalmi változások és az erőszak pszichológiai háttértényezői. A politikai csoportok dinamikájának megismerése. A tömeglélektan. A közgondolkodás és közérzet társadalomlélektana. A politikai attitűdök és változásuk dinamikája. A politikai percepció.
A hallgatók a kurzus során megismerhetik a politikai pszichológia és a társadalomlélektan területén folyó jelentős kutatásokat és elméleteket - azzal a céllal, hogy képesek legyenek alkalmazni őket a társadalmi-politikai-történelmi-kulturális jelenségek értelmezésére és jobb megismerésére.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Hunyady György (szerk.) (1988) Történeti és politikai pszichológia Osiris, Budapest. ISBN 9633794250
Hunyady Gy. (2009) A társadalmi közérzet pszichológiája: problématörténet és aktualitás Magyar Pszichológiai Szemle 2009/2. 289-312. old.
Lányi G. (2005) Politikai pszichológia (politikai magatartásvizsgálatok. Jószöveg Műhely Kiadó, Budapest. ISBN 963 7052 17 8
Forgács A. (2009) Az attitűdök az üzleti világban. In Forgács A., Kovács Z.,Bodnár É.,Sass Judit: Alkalmazott pszichológia Budapest, Aula,. 11-86. old.
ISBN 978 963 339 017 7
Ajánlott irodalom:
Pataki Ferenc (1993) Rendszerváltás után: Társadalomlélektani terepszemle. Scientia Humana, Budapest. ISBN 963-8471-10-7
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Részleteiben átlátja a pszichológia tudományos elméleti problémáit, rálátással rendelkezik a tudomány történeti fejlődésére, és képes átlátni folyamatszerű összefüggéseket.
Átfogó tájékozottsággal és ismeretekkel rendelkezik a társadalom- és szervezetpszichológia és társtudományok szakirodalmában.
Részletes ismeretekkel rendelkezik a társadalom- és szervezetpszichológia területein, és integrálja a társtudományok ismereteit.
b) képességei
Képes a pszichológiai jelenségek vizsgálatához szükséges és releváns kérdések megfogalmazására, adatok felvételére és feldolgozására a pszichológia tudományos módszereivel.
Képes a pszichológia módszertani eszközeivel a kulturális jelenségek történeti elemzésére.
c) attitűdje
Munkája és kutatásai során figyelembe veszi a pszichológiai jelenségek történeti, kulturális és társadalmi meghatározottságát.
Felhasználja szakterületi tudását a jelenkori társadalmi változások megértésére.
Nyitott saját tudományterületének interdiszciplináris megközelítéseire.
d) autonómiája és felelőssége
Tudatosan reflektál saját történeti és kulturális beágyazottságára.
Felelősen képviseli azokat a módszereket, amelyekkel szakterületén dolgozik, és elfogadja más tudományágak autonómiáját, módszertani sajátosságait.