Tárgy neve: Bevezetés az orosz kultúra és irodalom tanulmányozásába (proszeminárium)
Tárgy kódja: BBLSO04000
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Az oktatás nyelve: magyar, orosz
Felelős szervezeti egység: Közép-Európa Intézet
Tárgyfelelős oktató: Horváth Géza

A kurzus során az orosz kultúra jellegzetes fenoménjeit vizsgáljuk etnolingvisztikai, történeti és irodalmi kontextusban szócikkeken, szépirodalmi szövegeken, filmszemelvényeken és tudományos szövegeken keresztül, egyfajta kulturális szótár mintájára.  A kurzus célja, hogy bemutassa a mindennapi élet, a folklór és az irodalmi szövegek összefüggéseit, valamint a rajtuk keresztül kibontakozó orosz szemléletmódot egy sajátosan szláv gyökerű módszer, a kultúra történeti szemiotikája segítségével. A kurzus szemináriumi dolgozattal, egy téma önálló kidolgozásával és tanulmányszerű megformálásával zárul. Témakörök: térképzetek, kulturális terek az orosz kultúrában és irodalomban (mitikus terek: kozmosz, világ (mir, obscsina), centrum-periféria, határ, szülőföld stb.); tér és mértékek: tágas-szűk, távolság, mértékegységek; sajátos terek: sztyepp, fürdő, kocsma (kabak, traktir) stb.; ház, kunyhó, palota, székesegyház (khram, sobor); sajátos geokulturális terek (Krím, Szibéria, Kazany, Bajkál-tó, Rjazany, Szolovki, Távol-Kelet stb.); etnokulturális terek: saját és idegen tér (az oroszság, valamint a csecsen, az örmény, a grúz, a zsidó, a tatár, a kozák, az ukrán stb. az orosz koloniális tudat tükrében); a város (Moszkva, Szentpétervár) és az orosz vidék; konceptusok az emberről (antropológiai, szociológiai és nemzet-karakterológiai aspektusok: a „lélek”, lik és licsnoyszty, brat, dvorjanyin, mescsanyin, raznocsinyec, „homo sovieticus” stb.); szó, nyelv, logosz, hallgatás az orosz kultúrában; a„szentség” megnyilvánulási formái (pravoszlávia, hit, ikontisztelet, kolostor (monasztir’, lavra), jurodsztvo, óhitűek, raszkolnyikok, szkopecek stb.); pénz, üzlet, megállapodás, szerződés, kereskedelem; ünnepek, szokások, rítusok (Húsvét, Karácsony, maszlenyica, pominki stb.); az étel és az étkezés kultúratörténetéből (kenyér, vodka, pirog, samogon, samovar, kaviár stb.).

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetencia-elemeknek(tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

a hallgató megismeri az orosz nyelvű közösség kulturális identitásának legfontosabb elemeit, objektumait és kulturális kódjait;

megismeri az alapvető összefüggéseket a hétköznapi kultúra és az irodalmi szövegek között;

ismereteket szerez az orosz kulturális jelenségek befogadásának és értelmezésének egyik szakmailag elfogadott eljárásáról, a kultúra történeti szemiotikájáról.

b) képességei

a hallgató képes helyesen értelmezni a legjellemzőbb orosz nyelvű kulturális jelenségeket és azok történeti beágyazottságát;

a hallgató képes az orosz kultúra meghatározott témaköreivel kapcsolatban szakmailag érvényes módon véleményt alkotni és tudását mások számára közvetíteni.

szlavisztika [orosz] BALB-XSO alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK