Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Bioetika II.
Tárgy kódja: BBNSF81000
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Általános műveltséggel és hitélettel kapcsolatos előadások
Tárgyfelelős oktató: Dr. Bándi Gyula Ferenc
Tárgyleírás:

Az általános bioetika kurzus második része az embert körülvevő élő környezet etikai problémáival fog-lalkozik. Az állati jogokkal és környezeti etikával kapcsolatos reflexiók nem korlátozódnak arra, hogy mi helyes vagy helytelen az emberi cselekvésben, azzal is szembe kell nézniük, hogy az etikai cselekvés alap-természete változik meg egy olyan világban, ahol a legsúlyosabb környezeti problémák nem annyira rossz szándék következményei, mint inkább a látszólag előnyös cselekvés mellékhatásai. Mivel ez még kockáza-to-sabbá és nyugtalanítóbbá teszi a klímaváltozás hatásait, a kurzusnak arra is ki kell térnie, hogy milyen feltételek mellett lehetséges felelős cselekvés és értelmes élet egy kiszámíthatatlanul komplex, globalizált világban.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező / ajánlott irodalom:

Hardin, Garret: A mentőcsónak erkölcstana. In Lányi András – Jávor (2005) 115–128.

Naess, Arne: Önmegvalósítás. In Lányi András – Jávor (2005) 121–235.

Singer, Peter: Minden állat egyenlő. In Lányi András – Jávor Benedek szerk. (2005) Kör-nyezet és etika. Szöveggyűjtemény. Budapest: L’Harmattan. 39–56.

Shrader-Frechette, Kristin: Űrhajó-etika. In Lányi András – Jávor (2005) 129–141.

White, Lynn Jr.: Ökológiai válságunk történeti gyökerei. In Lányi András – Jávo

r (2005) 129–141. 167–177.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

A kurzus bevezetés a bioetikába. A hallgatók megismerkednek a nem emberi életformákkal és az emberi cselekvésnek a bioszférára gyakorolt hatásával kapcsolatos legfontosabb etikai kérdésekkel.

b) képességei

A kurzus elvégzése után a hallgatók képessélnak a bioetikai érvek fogalmi szerkezetének felismerére, pró és kontra érvek mérlegelére és arra, hogy reflektált ismereteken alapu argumentumokkal támasszák alá saját álláspontjukat.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

Nincs megjeleníthető adat
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe