Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Birodalom- és nemzet: örmények az Oszmán- és Orosz Birodalomban / A konfliktus antropológiája Anatólia és a Kaukázus összefüggésében
Tárgy kódja: BMNTÖ04300A
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Dobrovits Mihály Aladár
Tárgyleírás:

A kurzus célja párhuzamosan bemutatni a nemzetek és birodalmak általános fejlődését két példán, az Oszmán- és Orosz Birodalom történetén keresztül. Az örmény történelem a modern kor hajnalától elsősorban ennek a két birodalomnak a határain belül fejlődött. A kurzus célja a birodalmak szerepének az elemzése és annak bemutatása, hogy perifériájukon az örmény nemzeti tudat hogyan tudott kifejlődni, alakulni.  Központi fókuszban a birodalmak befolyása áll és azok hatása a világ és a kisebb nemzetek történetére mintegy összehasonlítva a nemzetállami struktúrákkal.

A birodalmak fogalma gyakran kapcsolódik a konfliktus és az erőszak jelenségeihez.

Ebben az összefüggésben a hallgatók az erőszak kérdéseivel foglalkozó antropológiai írásokat fogják megvizsgálni. Olyan néprajzokkal fogunk foglalkozni, amelyek az erőszak utóhatásaival foglalkoznak, és megvitatjuk, hogy az egyének és közösségek hogyan küzdöttek meg az erőszak történetével. Azt is megvitatjuk, hogy a néprajzkutatók hogyan közelítik meg az erőszak írásbeli ábrázolását.

Kötelező és ajánlott irodalom:

Kötelező irodalom:

    Abernethy, David B.: The Dynamics of Global Dominance: European Overseas Empires, 1415-1980. Yale, 2000.

    Ferguson, Niall: Empire: The Rise and Demise of the British World Order and the Lessons for Global Power.

    Lucien J. Frary and Mara Kozelsky, eds., Russian-Ottoman Borderlands The Eastern Question Reconsidered, (Madison, University of Wisconsin Press, 2014), 3-34.

Recommended reading:

    Lieven, Dominic: Empire: The Russian Empire and Its Rivals. Yale, 2000.

    Fromkin, David: A Peace to End All Peace: The Fall of the Ottoman Empire and the Creation of the Modern Middle East. Owl Books, 2001.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

- A modern kori birodalmaknak és nemzeteszméknek megismerése, az Oszmán, az Orosz és a Perzsa Birodalom példáján keresztül.

b) képességei

- A nemzet és a birodalom fogalmának, elméleti hátterének alkalmazása Oroszország, az Oszmán és a Perzsa Birodalmak kora-modern/modern esetében.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
történelem BMNB-ITÖ mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe