Tantárgy adatlapja
A kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókkal a modern biztonságpolitika törekvéseit, szereplőit, intézményeit a régió fontosabb államaiban, illetve röviden kitérjen a biztonságpolitika egyénekre gyakorolt vetületére. A modern biztonságpolitika számára egyre nagyobb kihívás a kibertér biztosítása. Kurzusunk ezzel a kihívással és a válaszlépésekkel is foglalkozik.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Anders Jägerskog et al. (ed.): Routledge Handbook on Middle East Security. New York: Routledge, 2019.
Nir Kshetri.: “Cybercrime and Cybersecurity in the Middle East and North African Economies”. In: Cybercrime and Cybersecurity in the Global South. International Political Economy. London: Palgrave Macmillan, 2013, 119–134.
Peter Jones: “A Middle East Cooperation and Security Process: Has the Time Come?” Middle East Policy. 29 (2022): 74–89.
Elia Zurei et al (ed.): Surveillance and Control in Israel/Palestine Population, Territory and Power. New York: Routledge, 2011.
Elizabeth Picard: “Arab Military in Politics: from Revolutionary Plot to Authoritarian Regime”. In The Arab State, edited By Giacomo Luciani. New York: Routledge, 1990. 189–219.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tisztában van a közel-keleti régió meghatározó társadalmi és biztonságpolitikai problémáival és ismeri az elmúlt évtizedek során felmerült különböző megoldási kísérleteket.
b) képességei
A fent bemutatott ismeretek birtokában képes a Közel-Kelettel kapcsolatos politikai, társadalmi és gazdasági kérdésekben önálló véleményt formálni, vagy a döntéshozók számára megbízható elemzéseket készíteni.