Tárgy neve: British Society and Culture
Tárgy kódja: BBNAN13000A
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol, magyar
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Karáth Tamás László

A tantárgy tartalmilag különböző kurzusokat ölel fel, amelyek a brit vagy az amerikai történelem és kultúrtörténet valamely jelentős és kihatásaiban máig releváns korszakával, területével, problémakörével foglalkoznak. Az egyes kurzusok célja kapcsolatot teremteni az irodalomtörténet, valamint a politika-, társadalom- és kultúrtörténet között. Az interdiszciplináris kurzusok egyik pillérét elsősorban azok az irodalomtörténeti, történelmi és országismereti kurzusok képviselik, melyek tematikáját a történelmi-kulturális előadások új szempontokkal bővítik, vagy azokat más tudományterületek felől közelítik meg. Az alábbi kurzusok lehetséges példákkal szemléltetik e kurzus céljait és lehetőségeit, e lista azonban nem kizárólagos:

• Reneszánsz élet a Shakespeare-kori Angliában

A kurzus célja kettős: egyfelől meg szeretné ismertetni a diákokat a Shakespeare-kori Anglia mindennapjaival, másfelől pedig autentikus forrásszövegek szövegek olvasásával szeretné elmélyíteni a diákok ismereteit a reneszánsz kori angol nyelvről és szóhasználatról is. A reneszánsz öltözködés, élelmezés, építészet, művészet, tudományok és misztikumok bemutatásakor mindig keresi az irodalmi kapcsolatokat.

• Bevezetés az Amerikai Egyesült Államok eszmetörténetébe

A kurzus célja, hogy általános betekintést nyújtson az amerikai kultúrtörténet főbb témáiba társadalmi és politikai témájú dokumentumok, valamint irodalmi művek vizsgálatával. Alapvető összefüggéseket és ismétlődően megjelenő—jellegzetesen amerikai—témákat tárgyal, s ezek forrásszövegeit kulturális kontextusba helyezi.

• Az Egyesült Államok alkotmányos berendezkedése és politikai rendszere

Az előadás az USA alkotmányának szövegéből kiindulva mutatja be a szövetségi kormányzat szerkezetét, részletesen kitérve az egyes hatalmi ágak jellegére és egymáshoz való viszonyukra. Az előadás történelmi megközelítést alkalmaz: miután ismerteti az alkotmány eredeti keletkezéstörténetét, az egyes problémákat (pl. választójog, a Kongresszus és az elnök jogkörei, a fékek és ellensúlyok rendszere, a Legfelső Bíróság alkotmányértelmezése, stb.) azok fej

lődéstörténetének keretében tekinti át.

Kötelező irodalom:

A tárgy tartalmi sokszínűsége miatt az irodalmat az adott előadás tematikája határozza meg. Általános háttérként a legtöbb kurzus az angol-amerikai társadalom, kultúr- és eszmetörténetet, valamint történelmet összegző kézikönyvekre épül:

ARNOLD-BAKER , Charles (szerk.), The companion to British history, London, Routledge, 2001, ISBN 0-415-26016-7

FORD , Boris (szerk.), The Cambridge cultural history I-IX, Cambridge, Cambridge University Press, 1992

JOHNSON , Paul, A history of the American people, London, Phoenix, 2000, ISBN 1-84212-425-0

KELLY , Alfred H., HARBISON, Winfred A., BELZ, Herman (szerk.), The American constitution : its origins and development I-II, London, Norton, 1991, ISBN 0-393-96056-0

Ajánlott irodalom:

Az ajánlott olvasmányok a fent vázolt előadás-példákhoz kapcsolódnak:

FORD , Boris (szerk.), The age of Shakespeare, London, Penguin Books, 1988, ISBN 0-14-022265-0

KENNAN , George F., American diplomacy, Chicago, University of Chicago Press, 1994, ISBN 0-226-43147-9

WILSON , John Dover, Life in Shakespeare’s England : a book of Elizabethan prose, Cambridge, Cambridge University Press, 2009, ISBN 978-1-108-00261-5

Nincs megjeleníthető adat