Tantárgy adatlapja
A tantárgy céljának rövid ismertetése:
A kurzus célja, hogy egyrészt vezesse a hallgatókat a történettudomány egyik legfontosabb segédtudományába, másrészt hogy megismertesse velük a középkorban használt legfontosabb jelrendszer eszmei tartalmát.
Elsajátítandó elméleti ismeretanyag:
-
Elsajátítandó gyakorlati ismeretanyag:
A középkorban a fegyverhasználaton alapuló jelrendszerek kulcsfontosságúak voltak jogi, politikai, eszmei vonatkozásban egyaránt. Ezeknek a jelrendszereknek alapját a heraldika képezi, aminek alkalmazása a pecséthasználatban teljesedett ki leginkább. A modern címertan a politikatörténet számára is szolgáltat lehetőségeket, hiszen számos címermotívumnak politikatörténeti előzményei vannak. Az állami címerszimbolika 15-20. századi története pedig nagyon szorosan összefügg a mindenkori politikai törekvésekkel. A kurzus a középkortól elemzi a magyar államcímer történetét és politikatörténeti összefüggéseit.
A 2-4 legfontosabb kötelező irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Bertényi Iván: Magyar címertan. Bp. 2003.
Bertényi Iván: A címertan reneszánsza. Bp., 2010.
Rácz György: A Jagellók heraldikai reprezentációja. In: Temetetlen Mohács. Az 1526. és az 1687. évi csata új kutatási eredményei. Budapest, 63-90.
A 2-4 legfontosabb ajánlott irodalom felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Pálffy Géza: A magyar korona országainak koronázási zászlói a 16–17. században. In: „Ez világ, mint egy kert…” Tanulmányok Galavics Géza Tiszteletére. Szerkesztette: Bubryák Orsolya. Bp., 2010.
Albert Zoltán Máté: A hungarista állam címere (1944–1945). Turul 2024.
Miként járul hozzá a tantárgy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek megszerzéséhez. Mutassa be a tantárgyleírásban, hogy a KKK-ban megjelölt kompetenciaelemek miként teljesülnek/teljesíthetők:
A hallgatók képessé válnak a legalapvetőbb heraldikai kódok értelmezésére és tájékozódni tud a szakirodalomban.