Tárgy neve: Colonial and Postcolonial India
Az oktatás nyelve: angol
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Földváry Kinga Katalin

A kurzus betekintést nyújt a brit korona legfényesebb ékkövének ismert indiai szubkontinens változatos történelmébe és kultúrájába. A gyarmatosítottak és gyarmatosítók közötti párbeszéd irodalmi ábrázolásainak alapos feltérképezése, a félszigeten élő számos etnikai, vallási és nyelvi közösséget bemutató irodalmi művek hozzásegítik az anglisztikai tanulmányokat folytató hallgatókat a kortárs angol nyelvű irodalom egy jelentős szeletének megértésehez. Emellett az indiai eredetű társadalmi-történelmi és kulturális hatások meghatározó jelentőségűek a kortárs brit történelem és kultúra feldolgozásához is, ezért a szépirodalmi olvasmányok mellett számos egyéb műfajban született szöveg is helyet kap a kurzus tananyagában. Az otthoni olvasmányok órai feldolgozása mellett a feldolgozott háttéranyagok hallgatói prezentáció formájában hangzanak el. A kulcsfontosságú irodalmi szövegek filmadaptációival is bővíthető a kurzuson feldolgozott tananyag. Az értékelés alapja a rendszeres és aktív órai részvétel, valamint zárthelyi dolgozatok és project-prezentációk, melyek ellenőrzése részben szóban, részben házidolgozat formájában történik.

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása biblio­gráfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

Kipling, Rudyard, The Jungle Books (selections), Oxford, Oxford University Press, 1998, ISBN 9780199536450

Fors

ter, E. M., A Passage to India, London, Penguin, 1979, ISBN 9780140274233

Rushdie, Salman, Midnight’s Children, London, Jonathan Cape, 1981, ISBN 978 0 330 267140

Kureishi, Hanif, „My Son the Fanatic”: Hanif Kureishi, Collected Stories, London, Faber & Faber, 2010, 116-127. ISBN 978 0 571 24982 4

Desai, Kiran, The Inheritance of Loss, Penguin, 2006, ISBN 978-0802142818

Ajánlott irodalom:

R. Kipling, Toru Dutt, Rabindranath Tagore versei, részletek a Mahabharata eposzból

Macaulay, T. B. „Minute on Indian Education”

Gandhi, Mohandas K., Indian Home Rule or Hind Swaraj