Tárgy neve: Colonialism and the History of the British Empire
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Angol-Amerikai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Karáth Tamás László

A posztkoloniális specializáció keretében meghirdetendő kurzus célja a posztkoloniális irodalmi és kulturális tanulmányok hátterét – egyben kiindulópontját - képező történelmi folyamatok elemzése. A szeminárium alapvetően kronológiai rendszerben tekinti át az első és második Brit Gyarmatbirodalom kialakulásának folyamatát, illetve az ezeket megelőző brit történelmi kolonizációs tapasztalatokat (pl. anglo-normann hódítás Írországban). A szeminárium fókuszát az 1815 utáni birodalomépítés, területgyarapodás és intézményi fejlődés alkotja, különös tekintettel a gyarmatosításhoz kötődő ideológiák kialakulására és társadalmi hatásaira (imperializmus, jingoizmus, civilizációs elméletek, fajelméletek), valamint a kulturális találkozások következményeire. A kurzus figyelembe veszi a specializáció irodalmi kurzusainak tematikáját, és részletesebben tárgyalja az indiai gyarmati fejlődést, a domíniumi sajátosságokat (Ausztrália és Új-Zéland, Kanada, Dél-Afrika) és a XX. századi brit bevándorlás főbb kibocsájtó országainak/régióinak (karibi térség, Kelet-Afrika és az indiai szubkontinens Indián kívüli országai) brit kapcsolatait. Nem utolsósorban a kurzus néhány olyan globális politikai konfliktusok és humanitárius katasztrófák elemzésének megértését szeretné elősegíteni, melyeknek gyökerei a kolonizáció és dekolonizáció problémáival állnak összefüggésben. Ez utóbbi összetett problémák tárgyalását a kurzus az I. világháború óta zajló dekolonizációs folyamat főbb állomásainak áttekintésére építi.

A korabeli történelmi források és kortárs szövegek elemzéséből a hallgatók rekonstruálhatják a kolonizációs retorika változását, illetve képet alkothatnak arról, hogy a kolonizáció által inspirált filozófiák, ideológiák és diskurzusok nyelvezete hogyan épül be egy-egy korszak irodalmába és kulturális nyelvezetébe. Végül a hallgatók fontos támpontokat kapnak a kortárs nyugati világban (így az EK-ban is) zajló posztkoloniális társadalmi vitákhoz (interkulturalizmus, multikulturalizmus, bevándorlás, integráció és szegregáció, átmeneti és köztes identitások).

A 3-5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, oldalak, ISBN)

Kötelező irodalom:

Arnold-Baker, Charles, The Companion to British History, London: Routledge, 2001, ISBN: 978-041-5185-83-7

Louis, Roger (főszerk.) The Oxford History of the British Empire, 2-4. kötet, Oxford, Oxford University Press, 2001, ISBN: 978-019-8205-63-0, 978-019-9246-78-6, 978-019-9246-79-3

Marshall, P. J. (szerk.) The Cambridge Illustrated History of the British Empire, Cambridge, Cambridge University Press, 1996, ISBN: 978-052-1002-54-7

Ajánlott irodalom:

Bandyopadhyay, Sekhar, From Plassey to Partition: A History of Modern India, New Delhi, Orient Longman Private Ltd., 2004, ISBN: 81-250-2596-0

Black, Jeremy, A History of the British Isles, Basingstoke: Palgrave MacMillan, 1996, ISBN: 978-031-2160-63-0

Haigh, Christopher (ed.) The Cambridge Historical Encyclopedia of Great Britain and Ireland, Cambridge, Cambridge University Press, 1990, ISBN: 978-052-1395-52-6

Nincs megjeleníthető adat