Tárgy neve: Conflits culturels et idéologiques modernes et post-modernes
Tárgy kódja: BMNPO10700A
Óraszám: N: 2/0/0, L: 0/0/0
Az oktatás nyelve: angol
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Nemzetközi és Politikatudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Botos Máté László

A tantárgy a poszt-68-as legismertebb kortárs francia gondolkodók legjelentősebb műveire alapozva a modern kori gondolkodásnak a kultúra, a hagyományos vagy modern attitűdök, illetve az ezekre alapuló identitáspolitika sajátosságait mutatja be a félév első részében. A továbbiakban megismertetjük a hallgatót az egymással szembenálló irányzatok érvrendszereivel és a közöttük kibontakozó viták legfontosabb konfliktusaival.

A 25 legfontosabb telező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

telező:

Delsol, Chantal: Le Crépuscule de lUniversel. Paris, Cerf, 2020.

style="font-family:Calibri;margin-left:0px;text-align:left;">Brague, Rémy: Modément moderne. Les Temps Modernes ou l'invention d'une supercherie. Paris, Flammarion, 2016.

Manent, Pierre: Les Métamorphoses de la cité. Paris, Flammarion, 2010.

Rosanvallon, Pierre: Le Sacre du citoyen. Histoire du suffrage universel en France, Folio Histoire, 2001.

Piketty, Thomas: Le Capital au XXIe siecle, Seuil, 2013.

Gauchet, Marcel: La démocratie contre elle-meme, Paris, Gallimard, 2002.

Ajánlott:

Agulhon, Maurice: La République de 1880 a nos jours. Paris, Hachette, collection « Histoire de France », tome 5, 1990.

Boutin, Christophe (dir.), Dard, Olivier (dir.) Rouvillois, Fréric (dir.): Le Dictionnaire du progressisme. Paris, Le Cerf, 2022, 1232 p.

Cole, Alistair: French Politics and Society, Pearson, 2004

Descombes, Vincent: Modern French Philosophy (trans. Fox & Harding), Cambridge, Cambridge University Press, 2001

Dosse, François: Histoire du structuralisme. Tome 1. Le champ du signe 1945-1966 ; Tome 2. Le chant du cygne 1967 a nos jours, Paris, Réédition la Découverte,

Girard, René: La violence et le Sacré, Éditions Grasset, 1972

Matonti, Frérique: Comment sommes-nous devenus réacs?, Fayard, 2021.

Piketty, Thomas: Une breve histoire de l'égalité, Paris: Ed. du Seuil, 2021.

Ross, Kristin: Mai 68 et ses vies ultérieures. Bruxelles, Complexe, 2005.

Spitz, Jean-Fabien: La République? Quelles valeurs?, Paris, Gallimard, 2022.

Wolin, Richard: The Wind from the East, Princeton University Press, 2010

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakíhoz a tantárgy jellemzően, érdemben hozzárul

a)    tudása

-

ismeri az 1968 utáni francia progresszió legfontosabb képviselőit és azok alapvető munkáit

- ismeri a fejlős és a hagyomány kapcsolatára vonatkozó konzervatív elképzeléseket és a mellettük felhozott érveket

b)    pességei

- pes értelmezni és kritikailag feldolgozni a téma klasszikus elsődleges forrásait

-pes öllóan érvelni a kulturális konfliktusok bemutatása során

- a források alapjául szolgá ideológiai és kulturális álláspontok ölló azonosínak képessége.

c) attitűd

- nyitottság a más álláspontokkal folytatott kulturált és szakmai vitára, ugyanakkor erős értékek védelme és integritás megőrzése mellett

- minden esetben a tudományos állásponthoz méltó objektív népontra törekvés

d) öllóg és felelősségvállalás