Tantárgy adatlapja
A tantárgy célja, hogy a hallgatók hangsúlyozottan aktuális ismereteket kapjanak a jelenkori nemzetközi politika és nemzetközi kapcsolatok legfontosabb problémáiról. Annak érdekében, hogy az átadott ismeretek a globális kitekintés ellenére minden esetben pontosak és relevánsak legyenek, a kurzus során tartott órák döntő többségét a kurzusvezető által meghívott vendégelőadók fogják tartani. Így biztosítható, hogy az adott kérdést a téma Magyarországon elérhető legjobb szakértői mutassanak be. A félév során a teljesség igénye nélkül szó lesz az észak-koreai leszerelésről, az Iszlám Államról, a klímaváltozás hatásairól, az Oroszország által jelentett fenyegetésről és a NATO erre adandó válaszairól, és még számos más kérdéskörről. Minden egyes vendégelőadót megkérünk majd, hogy ajánljon a témájához használható szakirodalmat is, ami egyben a vizsgára való felkészülést is szolgálja majd.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
A meghívott vendégelőadók fogják meghatározni a felhasználandó szakirodalmat, a kiválasztott témák függvényében. Az irodalomlista összeállítására minden félév legelején kerül majd sor, attól függően, hogy éppen milyen kérdéseket járunk majd körül az órán.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul
a) tudás
Hangsúlyozottan aktuális ismeretek a jelenkor legfontosabb nemzetközi politikai problémáiról.
b) képesség
Tájékozódás a világpolitika aktuális eseményei között.
Nemzetközi hír- és információ-források ismerete.
Komplex helyzetértékelésre való képesség.
Alkalmazkodóképesség több előadó eltérő stílusához.