Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Családi és kollektív traumák, és kezelésük
Tárgy kódja: BMLMC01700M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Szabó József
Tárgyleírás:

A tantárgy célja, hogy a hallgatók rendelkezzenek a családkonzultáció praxisához szükséges pszichotraumatológiai ismeretekkel, azok családi vonatkozásaival, elsődlegesen pedig a családi és a kollektív traumák figyelembe veendő sajátoságaival. A pszichotraumák működésének megértéséhez megismerkednek a stressz és a stresszhatások működésével, legfontosabb modelljeivel, értelmezésével. A klasszikus (pl. Selye János) elméletekből kiindulva megismerkednek a pszichotraumatológia további eredményeivel, módszereivel, eljutva egészen napjainkig, a legmodernebb megközelítésekig és leghatékonyabb traumafeldolgozó és stresszcsökkentő eljárásokig. A kurzus áttekinti a klasszikus és a modern analízis pszichotraumákkal kapcsolatos elméleteit, módszereit, a kognitív irányzat traumafókuszú megközelítéseit és módszereit (Tf-CBT, CPT), a sématerápia működését, az olyan, kifejezetten traumafókuszú módszernek tekinthető integratív eljárásokat, mint az EMDR (annak akut stresszhatások esetén akár csoportosan is alkalmazható módozatait (EMDR R-tep, EMDR G-tep, EMDR ASSYST), a brainspotting,  az ego-state, vagy a magyar nevet még nem viselő Somatic Experiencing módszerét. Megismerkedhetnek a „gyógyító írás”-ban rejlő traumafeldolgozást segítő narratív pszichológiai értelmezésekkel és segítő technikákkal, valamint ezek családkonzultációs keretek között történő alkalmazási lehetőségeivel. Mindezt azzal a céllal teszik, hogy a családkonzultációban képesek legyenek a traumafókuszú megközelítések használatára, és szükség esetén orientálni tudják klienseiket az ilyen jellegű pszichoterápiás szolgáltatások igénybevételének lehetőségei irányába. Megismerkednek a katasztrófák és háború lélektani hatásaival, a csoportos/családi lelki elsősegélynyújtás és a krízis-intervenció módszerével, és betekintést nyerhetnek a katasztrófahelyzetekben nyújtandó komplex pszichoszociális segítség eszköztárába és intézményeibe. A gyakorlati rész során sajátélményű tapasztalatot szereznek az akut stressz csoportos kezelésének módszeréből.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
KÖTELEZŐ IRODALOM:
Evens, J. F. & Pennebaker, J. W. (2018). Gyógyító írás. Ha fáj a történeted. Budapest, HU: Kulcslyuk. (ISBN 9786155281525)
Moretti, M. (2021). EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) terápia. In A. Németh, J. Füredi, J. Lazáry & Zs. Somlai (Eds.) (2021), A pszichiátria magyar kézikönyve. 676-687. Budapest, HU: Medicina. (ISBN 9789632267715)
Van der Kolk, B. (2020). A test mindent számon tart. Az agy, az elme és a test szerepe a traumafeldolgozásban. Budapest, HU: Ursus Libris. (ISBN 9786155786242)
AJÁNLOTT IRODALOM:
Levine, P. A. (2021). A trauma gyógyítása. Budapest, HU: Kulcslyuk. (ISBN 9786155932687)
Szabó-Bartha, A. & Szomdy, M. (2021). Új utak a pszichoterápiában. Budapest, HU: L’Harmattan. (ISBN 9789634147824)
Shapiro, F. (2016). Győzd le a múltat! Vedd kezedbe az életedet az EMDR terápia módszereivel! Budapest, HU: Medicina. (ISBN 9789632265957)
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Ismeri a psz

ichotraumatológia elméleti hátterének tudományos megközelítéseit, azok legfontosabb fogalmait, alkalmazási területeit.
Ismeri az emberi katasztrófák és krízisek, kollektív és családi traumák működését, jellegzetességeit, azok feltárásának módszereit.
Ismeri a legelterjedtebb traumafókuszú terápiákat, azok működését.
Ismeri a társadalom működését veszélyeztető tényezőket és ezeknek az egyénekre, csoportokra, szervezetekre és különösen a családokra gyakorolt hatását.
Ismeri a család rendszerszemléletű megközelítésének összetevőit, a megfelelő intervenciók és hatásmechanizmusok lehetőségeit.
Ismeri a krízisállapot, családi krízisek főbb ismérveit.
b) képesség
Képes a családkonzultáció során traumafókuszú megközelítések alkalmazására.
Képes traumaorientált tanácsadás folytatására.
Képes családok/csoportok részére akut stresszhatásokat követően azonnali lelki elsősegélyt nyújtani.
Képes arra, hogy a mentálhigiénés családkonzulens szerepéhez szükséges pszichopatológiai ismereteket a mindennapi munka során alkalmazza.
Képes a veszteséget, krízist átélt kliens megsegítésére, a krízisintervenció végzésére.
c) attitűd
Rendszerszemléletű, mentálhigiénés beállítottságú, interdiszciplináris gondolkodás jellemzi.
Nyitott az új szakmai ismeretek és gyakorlatok elsajátítására és azok integrálására eszköztárába.
Szívesen vesz részt team munkában a család problémájának megoldása érdekében.
d) autonómia és felelősség
Munkáját minden körülmények között felelősen, a mentálhigiénés családkonzulensi munka értékei és alapelvei mentén, elméleti és gyakorlati megalapozottsággal végzi és képviseli.
A szakmai - etikai elveket és kompetenciahatárokat megtartja.
Szakmáját mindenkor felelősen képviseli. 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

mentálhigiénés családkonzulens BMLB-XMCSK mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe