Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Családokkal végzett kutatások tudományos módszertana 1. /Családtörténeti kutatás egyéni élettörténetekkel/
Tárgy kódja: BMLMC02600M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Bögre Zsuzsanna
Tárgyleírás:

A Családokkal végzett kutatások tudományos módszertana 1. /Családtörténeti kutatás egyéni élettörténetekkel/ című tantárgy célja a hallgatók felkészítése családtörténeti kutatások végzésére. A gyakorlati órákon a hallgatók olyan módszertani eszközkészlettel ismerkednek meg, amellyel képessé válnak a családokat intézményként felfogni, annak gazdasági és kulturális történetét megismerni. A családkutatás generációkon átívelő kutatásokat jelent, amelyben a családok térbeli és időbeli változásait követjük nyomon. A családtörténetek megismerésének eszköztárához tartoznak az élettörténeti interjúk, a személyes dokumentumok, a család hivatalos iratanyaga, s ha van, akkor a családról szóló egyéb írott szövegek gyűjtése és elemzése.
A tantárgy célja, hogy megfelelő eszköztárat adjunk a hallgatók számára ahhoz, hogy a kezükbe került forrásokat értelmezzék.
Ehhez megismertetjük a hallgatókat a tudományos szemléletmódokkal, az élettörténeti interjúk különböző technikáival, illetve a személyes dokumentumok elemzésének lehetőségeivel.
Személyes dokumentumok elhelyezése a pozitivista, a posztpozitivista, a kritikai szemlélet és a konstruktivista szemléletmódban.
Élettörténeti interjútechnikák: félig strukturált élettörténeti interjúk, narratív élettörténeti interjú, kreatív élettörténeti interjú.
Személyes dokumentumok elemzése literális olvasatban, kódolással, értelmezések készítésével. Ezen belül olyan tartalomelemzés módszerrel ismertetjük meg a hallgatókat, amelyek képessé teszik őket a sorok közötti olvasásra, amely módszerrel nagy eséllyel új módon tudja a hallgató megérteni a családok történetét. 
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
KÖTELEZŐ IRODALOM:
Bertaux, D. (Ed.) (1981). Biography and Society. The Life-History approach in the social sciences.
London, Beverly Hills, UK: SAGE Publication. (ISBN-10 0803998007)
Bodor, P. (Ed.) (2013). Szavak, képek, jelentés. Kvalitatív olvasókönyv. Budapest, HU: L’Harmattan. (ISBN 9789632366463)
Bruner, J. (2001). A gondolkodás két formája. In J. László & B. Thomka (Eds.), Narratívák 5. Narratív pszichológia (pp. 27-58.). Budapest, HU: Kijárat Kiadó. (ISBN 9639136743)
Strauss, A. & Corbin, J. (2015). A kvalitatív kutatás alapjai. Budapest, HU: L’Harmattan. (ISBN 9789634140122)
AJÁNLOTT IRODALOM:
Bruner, J. & Lucariello, J. (2001). A világ narratív újrateremtése a monológban. In J. László & B. Thomka (Eds.), Narratívák 5. Narratív pszichológia (pp. 131-157). Budapest, HU: Kijárat Kiadó. (ISBN 9639136743)
Denzin, N. K. & Lincoln, Y. S. (Eds.) (2018). The SAGE Handbook of Qualitative Research Fifth Edition. California, USA: SAGE.  (ISBN 9781483349800)
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Ismeri a család rendszerszemléletű megköze

lítésének összetevőit, a megfelelő intervenciók és hatásmechanizmusok lehetőségeit.
Rendelkezik alapvető családszociológiai ismeretekkel, tisztában van a családon belüli nevelés pszichológiai hátterével, kérdéskörével.
Ismeri a társadalomtudományi kutatások alapjait, szakterületének főbb kutatási irányait.
b) képesség
Képes a problémahelyzethez igazodó módszertan megválasztására és megfelelő működtetésére.
Képes a családok működésének rendszerszemléletű elemzésére, a nevelőcsaládokban, lakásotthonokban felmerülő problémák esetén is rendszerszemléletben gondolkodni.
Képes megfelelő alapos szakmai kutatómunka elvégzésére, esettanulmány megírására.
c) attitűd
Szakmai munkájában elkötelezett, magas felelősségtudattal rendelkezik, hozzáállása etikus.
Kapcsolataiban empatikus, nyitott, kezdeményező, ítélkezéstől mentes.
Nyitott az új szakmai ismeretek és gyakorlatok elsajátítására és azok integrálására eszköztárába.
d) autonómia és felelősség
A szakmai - etikai elveket és kompetenciahatárokat megtartja.
A rábízott információkat, valamint a dokumentációban rögzített adatokat a jogszabályoknak megfelelően kezeli. 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

mentálhigiénés családkonzulens BMLB-XMCSK mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe