Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Családokkal végzett projektek és innováció
Tárgy kódja: BMLMC02400M
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Rosta Andrea
Tárgyleírás:

A kurzus célja, hogy az adott társadalmi és gazdasági körülmények között vizsgálja azt, hogy a család, mint egy élő és egyensúlyra törekvő rendszer, amely képes a folyamatos változásra, hogyan tud segítséggel a saját erőforrásaira támaszkodva a projektszemlélettel egy új és eredményes működési mechanizmust kialakítani. A kötelezett családokkal végzett családkonzultációs munka kereteinek kialakításakor is figyelembe veszi a mentálhigiénés és a projektszemlélet fókuszpontjait. A kurzus a családokkal való munka mentálhigiénés szemlétű megközelítésével hangsúlyozza a bizalomra épülő családközpontú gyakorlat kialakítását, a családi életciklus váltások tanulmányozásának és a változásokkal együtt járó feladatok átgondolásának jelentőségét, a családi interakciók támogatását, a családi nehézségekből fakadó elakadások feloldását és a család alternatív megoldási technikáinak kialakítását, amellyel képesek lesznek kialakítani az új egyensúlyi helyzetet.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
KÖTELEZŐ IRODALOM:
Husz, I., Kopasz, M. & Rácz, A. (2020). A szegénységben élő gyermekes családok társadalmi mobilitásának esélyei a családsegítő szakemberek szemszögéből. ESÉLY, 31(4), 32-53.
Leman, K. (2018). Péntekre boldog család. Családi csapatépítés 5 napban. Budapest, HU: Harmat. (ISBN 9789632884134)
Rácz, A. (2018). Szülői kompetenciafejlesztést célzó modellprogramok a gyermekjóléti szolgáltatások tárházában. Budapest, HU: Rubeus Egyesület. (ISBN 9786158026475)
Rostáné Riez, A. (2019). Elmélettől a gyakorlatig. Budapest, HU: Akadémiai. (ISBN 9789634544722)
DOI: 10.1556/9789634544722
AJÁNLOTT IRODALOM:
Kovách, I. (2020). Mobilitás és integráció a magyar társadalomban.  Budapest, HU: Társadalomtudományi Kutatóközpont, Argumentum. (ISBN 9789634180340)
Tratnyek, M. (Ed.) (2019). Utak és hidak. Esélyteremtés együttműködésben a családokkal. Módszertani kézikönyv. Budapest, HU: Evangélikus Pedagógiai-szakmai Szolgáltató és Továbbképző Intézet, AduPrint Kiadó és Nyomda Kft. (ISBN 9786150045887)
http://files.vlastnawebstranka.websupport.sk/46/ce/46ce1eab-9240-45c4-9203-763666b97fcd.pdf
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudás
Ismeri a társadalom működését veszélyeztető tényezőket és ezeknek az egyénekre, csoportokra, szervezetekre és különösen a családokra gyakorolt hatását.
Ismeri a család rendszerszemléletű megközelítésének összetevőit, a megfelelő intervenciók és hatásmechanizmusok lehetőségeit.
Rendelkezik alapvető családszociológiai ismeretekkel, tisztában van a családon belüli nevelés pszichológiai hátterével, kérdéskörével.
Ismeri a krízisállapot, családi krízisek főbb ismérveit.
Ismeri a segítő kapcsolat kereteit. Látja differenciáltan a kommunikáció, segítő kapcsolatban betöltött funkcióit, szerepét.


b) képesség
Képes kompetenciahatárainak megfelelően helyzetelemzésre, kockázati tényezők feltérképezésére, preventív beavatkozások tervezésére és megtételére.
Képes felismerni a családok különböző típusait, a családi működésen belüli rizikófaktorokat, a család életére gyakorolt hatásait.
Képes segítő konzultációt lefolytatni mind az egyénnel, mind családtagokkal.
c) attitűd
Rendszerszemléletű, mentálhigiénés beállítottságú, interdiszciplináris gondolkodás jellemzi.
Preventív szemlélet jellemzi (megelőzés, ártalomcsökkentés, lelki egészségvédelem).
Szívesen vesz részt team munkában a család problémájának megoldása érdekében.
d) autonómia és felelősség
Munkáját minden körülmények között felelősen, a mentálhigiénés családkonzulensi munka értékei és alapelvei mentén, elméleti és gyakorlati megalapozottsággal végzi és képviseli.
A kliensek helyzetéhez igazodó családterápiás intervenciókat, mentálhigiénés hatással bíró megoldáskereső és támogató konzultációs eljárásokat, esetvezetést – kompetenciahatárait figyelembe vevő – önállósággal alkalmaz.




 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

mentálhigiénés családkonzulens BMLB-XMCSK mesterképzés (MA/MSc) Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe