Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Csoportlélektan
Tárgy kódja: BBLPS18400
Óraszám: N: 0/0/0, L: 10/0/0
Kreditérték: 4
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Pszichológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Mészáros Noémi Zsuzsanna
Tárgyleírás:

A tantárgy az  interperszonális viszonyok  szerveződésével és a csoportfolyamatokkal foglalkozik.

Fő célkitűzése az egyének között és a csoportokban zajló interakciós folyamatok szabályszerűségének elemzése.  Az empirikus megközelítések bemutatása mellett kitér azokra az elméletekre is, amelyek a felmutatott jelenségek elméleti magyarázatára születtek.

Tárgyalja a tömegek viselkedésének korábbi és újabb, empirikus alapokon nyugvó felfogását, elemzi a kollektív viselkedés olyan példáit, mint a pánik, a lázadás, a rémhír kitérve a háttérben meghúzódó okokra is.

A csoport fogalmának, jelentőségének vizsgálatának hátteréül szolgál Kurt Lewin munkásságának bemutatása. A személyek közötti vonzalom meghatározó tényezői mellett elemzi a csoportok informális struktúrájának és kommunikációs viszonyainak hatásait Moreno és Mérei felfogásában.

Foglalkozik a csoportok idői alakulásának szabályszerűségeivel, a csoportban és a csoportok között megjelenő konfliktusok, és azok feloldásának kérdéseivel. Tárgyalja az egyén és a csoport viselkedését befolyásoló normák alakulását, a konformizmus és a tekintélynek való engedelmesség, valamint a deviancia kérdéseit, a szerepelméletet, bemutatva többek között Merton ezzel kapcsolatos elgondolásait.

A szerepelmélet továbbfejlesztéseként elemzi a szimbolikus interakcionalista irányzat képviselőinek nézeteit a szereppel és selffel kapcsolatban (Mead és Goffman). Megvizsgálja, hogyan hat a teljesítményre a csoport, mely tényezők segítik és hátráltatják a csoportos teljesítményt, hogyan és milyen eredménnyel hoz döntéseket a csoport.

A hatalo

m és vezetés kérdéseit mind az egyén, mind a csoport szemszögéből vizsgálat tárgyává teszi. Az egyének közötti interakciók egyik elméleti kiindulóponjaként tárgyalt csereelmélet (Homans) a kooperáció és versengés elemzésének hátteréül is szolgál Ez utóbbi téma kapcsán elemzi az agresszió és az altruizmus megnyilvánulásának előzményeit és következményeit.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Hewstone, M., Stroebe W. (szerk.): Szociálpszichológia (európai szemszögből), Akadémiai Kiadó, Budapest, 2007. (kijelölt fejezetek) ISBN 9789630585101

Smith E.R., Mackie D.M., Claypool, H.M. :Szociálpszichológia, ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 2016. (kijelölt fejezetek) ISBN 9789633122518

Mérei Ferenc: A közösségek rejtett hálózata, Osiris, Budapest,2006. ISBN 9789633894583

Pataki Ferenc (szerk.): Csoportlélektan, Gondolat Kiadó, Budapest, 1969, 1980.(Kijelölt fejezetek) ISBN 9632808053

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

pszichológia BALB-XPS alapképzés (BA/BSc/BProf) Levelező magyar 6 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe