Tantárgy adatlapja
A tárgy célja, hogy bemutassa a nyugati szemlélő számára az iszlám társadalmi berendezkedés talán leginkább eltérőnek értékelt sajátosságait, a demokratikus politikai berendezkedés, az alapvető emberi jogok, illetve a nők helyzetének megítélését a modern Közel-Keleten. A témákat azonban tágabb összefüggésben a nyugati individualizálódott társadalomfelfogás és a keleti kollektív társadalomkép összeütközésének keretrendszerében tárgyaljuk.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Rostoványi Zsolt: Az iszlám a 21. század küszöbén. Budapest: Aula 1998, 305–313.
Csicsmann László: Iszlám és demokrácia a Közel-Keleten. Budapest – Pécs: Dialóg – Campus, 2008.
Jabiri, Mu?ammad ‘Abid: Democracy, human rights and law in Islamic Thought. London: Tauris, 2009.
Chase, Anthony Tirado: Routledge Handbook on Human Rights and the Middle East and North Africa, New York: Routledge, 2017.
Joseph, Suad and Zaatari, Zeina: Routledge Handbook on Women in the Middle East. New York: Routledge, 2023.
Pratt, Nicola Christine: Democracy and Authoritarianism in the Arab World. Boulder: Lyenne Riener, 2008.
Elizur, Yuval, Malkin, Lawrence: The War Within. Israel’s Ultraorthodox Threat to Democracy and the Nation. New York: Overlook, 2012.
Sprinzak, Ehud: Fundamentalism, Terrorism, and Democracy: The Case of the Gush Emunim Underground. Washington: Wilson Center, 1986.
Parsa, Misag: Democracy in Iran: Why It Failed and How It Might Succeed. Cambridge /Mass./: Harvard UP, 2016.
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Tisztában van a közel-keleti régió meghatározó társadalmi és biztonságpolitikai problémáival és ismeri az elmúlt évtizedek során felmerült különböző megoldási kísérleteket.
b) képességei
A fent bemutatott ismeretek birtokában képes a Közel-Kelettel kapcsolatos politikai, társadalmi és gazdasági kérdésekben önálló véleményt formálni, vagy a döntéshozók számára megbízható elemzéseket készíteni.