Tárgy neve: Digitális Bölcsészet az Örmény tanulmányokban
Követelmény típus: Kollokvium
Felelős szervezeti egység: Történettudományi Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Jallatyan Karen

A kurzus a digitális bölcsészet interdiszciplináris területéről merít, hogy napjaink örmény kultúrájának különféle fejleményeire reflektáljon az egyetemen belül és kívül. E célból digitalizálási projektekre, virtuális rekonstrukciókra, adatelemzésre, könyvtári és levéltári tanulmányokra fogja a hangsúlyt fektetni, valamint digitális, virtuális és hibrid gondozásra galériákra és múzeumokban, stb. Antropológiai, irodalmi, kulturális tanulmányokból és a digitális bölcsészet más diszciplináris módszereiből fog meríteni, hogy elmélkedjen a digitális módszerek konkrét hasznáról és potenciáljáról a kulturális termelés és az „örmény transznemzet”, mint diaszpóra és nemzetállam globális elterjesztése szempontjából (Khachig Tölölyan diaszpóra-kutatásaiból vett kifejezés alapján).

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező:

Armenian Philology in the Modern Era: From Manuscript to Digital Text, ed. Valentina Calzolari, with the collaboration of Michael E. Stone, Brill, Leiden, Boston, 2014

Van Elverdinghe, Emmanuel. "Recurrent Pattern Modelling in a Corpus of Armenian Manuscript Colophons," Journal of Data Mining & Digital Humanities, January 11, 2018, Special Issue on Computer-Aided Processing of Intertextuality in Ancient Languages

Ajánlott:

Tom Boellstorff, “Rethinking Digital Anthropology,” in Digital Anthropology, Heather A Horst and Daniel Miller, eds, 39-60.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

tudása

- A hallgató mélyebb és konkrétabb ismereteket szerez a digitális bölcsészet aspektusairól, melyek különösen találók az örmény kulturális életre általában és különösen az örmény tanulmányok számára.

képességei

- A digitális bölcsészet és az örmény tanulmányok keresztezésével felkínált réteges perspektívának köszönhetően a hallgató megtanulja elemezni a műalkotásokat, a technológiai és narratív munkákat.

- A hallgató megtanulja felmérni a lehetőségeket, melyek a digitális bölcsészet és az örmény tanulmányok keresztezése kínálhat.

anglisztika BMNB-IAN mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK
anglisztika BANB-IAN alapképzés (BA/BSc/BProf) Nappali angol 6 félév BTK
nemzetközi program BNNX-XNP Nemzetközi program képzése Nappali angol 1 félév BTK
nemzetközi tanulmányok BMNT-INT mesterképzés (MA/MSc) Nappali angol 4 félév BTK