Tantárgy adatlapja
Alapfogalmak: az információs társadalom kialakulása, összefüggése az általános célú technológiák alakulásával. Adat, információ, az információ mennyiségi meghatározottsága. A hardver elemei és a fejlődés tendenciái, Neumann számítógép, Moore törvény, számítógép-generációk, új tendenciák (fuzzy logic), Szoftver fogalma és fajtái, az operációs rendszer és feladatai. A grafikus felhasználói felületek jellemzői, MS Windows és Linux. A dokumentumkészítés és megosztás eszközei, az e-book fogalma és használata. Online adatgyűjtés és kiértékelés, a bemutatókészítés új eszközei. Munkacsoport együttműködését támogató szoftverek.
Az információ megjelenésének formái – médiafigyelés. Az alapfogalmak összefüggésének elemzése a valószínűség – információ – entrópia fogalmak példáján – Hartley képlet elemzése. A felhasználói felületek összehasonlítása. A cloud computing jelentősebb implementációinak megismerése (Google Drive, Skydrive, Dropbox). Űrlapkészítés, adatgyűjtés, kiértékelés, vizualizáció. A Prezi.com nyújtotta eszközök a bemutatókészítésben. A tartalommegosztás és együttműködés eszközei.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
http://moodle.ppke.hu
Fülöp Géza: Az információ. ELTE, Bp. 2000
http://www.thelongclimb.com/books/win7powerfree.pdf
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
A hallgató ismerje az informatika alapfogalmait, terminológiáját, ismerje az informatika alapvető gyakorlati alkalmazásait.
Ismeri és alkalmazza a felhőalapú rendszereket. Megfelelően alkalmazza az adatgyűjtéshez kapcsolódó online lehetőségeket. A Prezi.com felhasználásával képes prezentációt létrehozni.
b) képességei
Haladó szinten kezelje a szövegszerkesztő, táblázatkezelő, prezentációkészítő programokat.
Legyen képes a számítógép és perifériáinak biztos kezelésére, legyen képes az alapvető a mindenkori operációs rendszereket készség szintjén használni; képes legyen az operációs rendszerek segítségével a mindenkori felhasználói programok működtetésére; legyen jártas a programokba illeszthető, ill. a programokban készíthető grafikai elemek használatában. Legyen képes összetettebb szövegeket, táblázatokat és bemutatókat munkacsoportos környezetben is készíteni.