Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Drámajáték az iskolában
Tárgy kódja: BT-PSZ-7910
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/10/0
Kreditérték: 2
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Eck Júlia
Tárgyleírás:

Tantárgy leírása:

Cél és ismeretanyag: A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek az iskola keretein belül megvalósítható, drámás eszköztár mozgósításával járó feladatkörökről, lehetőségekről. Átlássák a drámatanári feladatkör összetett kötelezettségeit és lehetőségeit, a tanár-diák kapcsolat specialitását, felismerjék, hogy az iskolában a dráma milyen helyzetekben, alkalmakkor segítheti az oktatási és nevelési folyamatokat.

A feldolgozott területek felölelik az iskolában alkalmazható különböző lehetőségeket (Drámajátékos módszertan a tantárgypedagógiákban, Készség- és képességfejlesztés, közösségépítés, együttműködési képesség erősítése különböző helyzetekben, Dráma a kreatív emlékezés, ünnepek alkalmával, Drámafoglalkozások az iskolai színjátékos események során, Szabadidős tevékenységek, délutáni foglalkozások, táborok és a drámajáték, Dráma az önálló alkotómunka előhívására, Drámajáték a színház- és drámatörténet, színház- és drámaelméleti ismeretek tanításakor, Drámajátékkal az osztályfőnöki órán)

Képzési követelmény:

A hallgatók megismerkednek a különféle területekkel, és ehhez az alkalmazott drámajáték különféle alkalmazási módjaival, felhasználásával.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező és ajánlott olvasmányok, tanári választás szerint:

-        Gabnai Katalin: Drámajátékok. Helikon Kiadó. Budapest, 2015. ISBN: 978-963-227-739-4

-        Eck Júlia: Drámajáték a középiskolai irodalomórán. Protea Kulturális Egyesület. Budapest, 2015. ISBN 978-963-88638-7-4

-        Nemzeti alaptantervek és Kerettantervek 1995, 2001, 2003, 2011

-        Körömi Gábor: Tábori szabadidős játékaink. in: Iskolakultúra, 2017. 1-12. 121-135.o.

-        Schmidt Katalin Ágnes: Képzőművészeti alkotások felhasználása az idegennyelv-oktatásban a drámapedagógia eszköztárának segítségével. in: Iskolakultúra, 2017. 1-12. 144-155.o.

-        Sándor Zsuzsa: Irodalmi művek feldolgozása drámajátékkal. Candy Kiadó, Veszprém, 2001. ISBN 963-8593-55-5

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

-        Ismerjék meg a különböző, köznevelésben alkalmazható drámajátékos tevékenységi lehetőségeket, ezek jellemzőit, funkcióját, oktatási és nevelési céljait

b) képességei

-        Legyenek empatikusak, bírjanak pontos reakciókkal, gyors és adekvát kommunikációs képességekkel verbális és nonverbális szinten.

c) attitűdje

-        Egyre inkább váljon sajátjukká a drámatanári attitűd értő-alkalmazó birtoklása, rendelkezzenek a szükséges drámapedagógus-kompetenciákkal, és ezeket legyenek képesek alkotó módon a gyakorlatban alkalmazni.

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

drámapedagógia területen pedagógus-szakvizsgára felkészítő BSLP-PSZDP szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe