Tárgy neve: Drámapedagógiai alapismeretek
Óraszám: N: 0/0/0, L: 0/5/0
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Dr. Tölgyessy Zsuzsanna

A kurzus célja: A hallgatók ismerjék meg a drámapedagógia alapjait, célját és eszközrendszerét. Szerezzenek módszertani ismereteket mind elméletben, mind pedig a gyakorlatban.

Főbb tematikai csomópontok:

1. A drámapedagógia elméleti keretei
  2. Drámajátékok típusai, alkalmazásuk
  3. Gyakorlati drámapedagógia
  4. Drámás gyakorlatok tanórán és tanórán kívül
  5. Játékbátorság fejlesztésének eszközei

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező irodalom:

-        Gabnai Katalin (2015) Drámajátékok - Bevezetés a drámapedagógiába. Helikon Kiadó.

-        Horgosi Lea - Jékey Franciska (2017) Drámapedagógiai technikák alkalmazásának lehetőségei In:  Fejlesztő pedagógia . 28. évf. 1-2. sz. 71-75.

-        Meighan, Julie (2013) Drámázzunk! - Drámajátékok, színdarabok és monológok - (nem csak) angolul tanuló óvodásoknak és kisiskolásoknak. Akadémiai Kiadó.

Ajánlott irodalom:

-        Eck Júlia, Kaposi József, Trencsényi László (2016) DRÁMA – PEDAGÓGIA – SZÍNHÁZ – NEVELÉS. Szöveggyűjtemény középhaladóknak Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet. Budapest.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

-        Ismeri a drámapedagógia elméletét és módszertani sajátosságait.

-        Ismeri a különböző típusú drámajátékokat és ezek alkalmazási lehetőségeit.

-        Ismeri a drámajátékok nevelési és közösségfejlesztő hatásait, elemeit.

b) képességei

-        Képes elméleti ismereteit átültetni a gyakorlatba.

"margin-top:0cm;margin-right:0cm;margin-bottom:0cm; margin-left:31.5pt;margin-bottom:.0001pt;text-align:justify;text-indent:-18.0pt; line-height:normal;mso-list:l3 level1 lfo3;tab-stops:15.85pt">-        Képes drámapedagógiai elemekre épített foglalkozás tervezésére és vezetésére.

c) attitűdje

-        Nyitott a gyermekek érdeklődéséből és képességeiből kiinduló drámajátékok alkalmazására.

fejlesztő, differenciáló pedagógia területen pedagógus-szakvizsgára felkészítő BSLP-XPSZD szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK