Tárgy neve: Előadáselemzési gyakorlatok
Felelős szervezeti egység: Vitéz János Tanárképző Központ
Tárgyfelelős oktató: Eck Júlia

Tantárgy leírása:

I. Cél és ismeretanyag: Ismerjék meg a hallgatók az előadás hatáselemeit, fejlődjék ki bennük az előadás elemzéséhez szükséges komplex figyelem. Alkalmazott módszer: közös színházlátogatás, a látott előadás szemináriumi formában, közösen végzett munkával való feldolgozása. Az előadások kiválasztása eleve úgy történik, hogy azok minél több irányú vizsgálódást tegyenek lehetővé, azaz a látványvilág összetevőit éppen úgy lehessen tanulmányozni, mint a zenei dramaturgiát, a színészi munka összetevőit éppen úgy, mint a rendezői képalkotást, a dráma és előadás összefüggéseit éppen úgy, mint az aktualizálás módszereit. Különös súlyt kap az előadások vizuális rétegének elemzése, hiszen az ez irányú képzés az iskolarendszerben igen hiányos.

A konkrét színházi előadások látogatásához kapcsolódva, fokozatosan kerülnek elő az előadáselemzés módszereinek, fogalmainak, eszköztárának, szempontjainak megismerése és alkalmazásai a foglalkozások során. A hallgatók betekintést nyernek a kortárs színház világába, és értő nézővé válva tanulják meg az előadások megközelítési módozatait. A szóbeli beszélgetések mellett az írásos előadáselemzési feladat is elvárás a képzés folyamatában.

Képzési követelmény: Sajátítsák el azt a szókincset, melynek használata a hasonló iskolai beszélgetések alkalmával nélkülözhetetlen. A szemináriumi munka minden esetben kiegészül otthoni feladatokkal, amelyeket írásban kell elkészíteni.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN)

Kötelező és ajánlott olvasmányok, tanári választás szerint:

-        Vörösmarty Mihály, Gyulai Pál, Arany János színházi tárgyú írásai

-        Ady Endre: Színház, Szépirodalmi Könyvkiadó, Bp., 1980.

-        Ambrus Zoltán: Színház, Szépirodalmi Könyvkiadó, Bp., 1983.

-        Hevesi Sándor: Az előadás, a színjátszás, a rendezés művészete, Gondolat Kiadó, Bp.,1965.

-        Hevesi Sándor: Az ismeretlen közönség, NPI, Bp., 1976.

-        Kosztolányi Dezső: Színházi esték I-II. Szépirodalmi Könyvkiadó, Bp., 1978.

-        Színház, Criticai Lapok, Ellenfény - színházi folyóiratok

-        Nánay István: A színpadi rendezésről. Magyar Drámapedagógiai Társaság, Bp. 1999. ISBN 963 03 8550 3

-        Fodor Géza: Magánszínház. Magvető Kiadó, Bp. 2009. ISBN 978 963 14 2723 3

-        Kárpáti Aurél: Főpróba után. Magvető Kiadó, Bp. 1956. Kiadványszám: 512/213

-        Koltai Tamás: Cselekvő színház. Magvető Kiadó, Bp. 1980. ISBN 963 271 025 8

-        Molnár Gál Péter: Izgága színház. Szépirodalmi Kiadó, Bp. 1974. ISBN 963 15 0164 7

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul

a) tudása

-        A hallgatók ismerjék meg az előadáselemzés szempontrendszerének, szaknyelvének, módszertanának sajátosságait.

b) képességei

-        Legyenek képesek az értő nézői szerepkör alkalmazására az előadások befogadása közben, és a tanultak gyakorlati felhasználására szóbeli és írásbeli formában.

c) attitűdje

-        Nyitottság, befogadói és értelmezői attitűd.

drámapedagógia területen pedagógus-szakvizsgára felkészítő BSLP-PSZDP szakirányú továbbképzés Levelező magyar 4 félév BTK