Tantárgy adatlapja

Tárgy neve: Emelt szintű kvalitatív módszerek
Tárgy kódja: BMNSZ13800M
Óraszám: N: 0/2/0, L: 0/0/0
Kreditérték: 3
Az oktatás nyelve: magyar
Követelmény típus: Gyakorlati jegy
Felelős kar: BTK
Felelős szervezeti egység: Szociológiai Intézet
Tárgyfelelős oktató: Dr. Bögre Zsuzsanna
Tárgyleírás:

A félév során a hallgatók a kvalitatív gondolkodásmód elméleti hátterével ismerkednek meg, amelyek megismerése és elsajátítása után képessé válnak a különböző kvalitatív módszerek értő használatára. A kurzus célja a kvalitatív gondolkodási módhoz köthető fogalmak elméleti megismerése, mint például a narratíva, az emlékezet, a felejtés, a jó és a rossz történet, vagy éppenséggel az értelmezés kérdése. A gondolkodásmód megértése céljából bizonyos empirikus szociológiai kutatások körül kialakult viták, diskurzusokat elemzünk, ezzel is biztosítva az elméleti megfontolások megértését. A kurzusnak nem célja konkrét kvalitatív módszerek begyakoroltatása, azt egy következő lépésnek tekintjük, bízva abban, hogy az elvi szempontok ismeretében a gyakorlat elsajátítása már akár önálló tanulási folyamat része is lehet.

A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):

Juliet Corbin, Anselm Strauss: A kvalitatív kutatás alapjai. Budapest: L’Harmattan. 2015. ISBN:  9789634140122

Bögre Zsuzsanna: Élettörténet elméletben és gyakorlatban. In: Szoc. Szemle. https://docplayer.hu/11625381-Elettorteneti-modszer-elmeletben-es-gyakorlatban.html

White, H.: A narrativitás szerepe a valóság reprezentációjában. In: Aetas,, 1996. 1. 98.118.

Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:

a) tudása

Magas szintű ismeretanyaggal rendelkezik ahhoz, hogy eligazodjon a társadalmi döntéshozatal mechanizmusaiban, értse és átlássa a különböző érdekérvényesítési és érdekütköztetési fórumokat.

b) k&e

acute;pességei

A szakmailag megbízható forrásokra és azok gyakorlati tapasztalataira alapozva képes a szakterülete szempontjából releváns fogalomkészletre, argumentációra és következtetésekre épülő szociológiai elemzéseket készíteni.

c) attitűdje

Kritikusan ítéli meg a társadalomtudományok nyitottságát és sokszínűségét korlátozni igyekvő tudományos, gyakorlati, jogi vagy politikai törekvéseket.

Határozottan és elkötelezetten kiáll a globális és lokális problémák megoldására irányuló szakmai törekvések mellett.

d) autonómiája és felelőssége

Önállóan és felelősségteljesen vesz részt munkaszervezetének működtetésében és irányításában, a szakmai koncepciók kidolgozásában,megvitatásában és megvalósításában.

  

 

 

A tárgy az alábbi képzéseken vehető fel

kommunikáció- és médiatudomány BMNT-XKM mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
szociológia BMNT-XSZ mesterképzés (MA/MSc) Nappali magyar 4 félév BTK
Széchenyi 2020 - Magyarország Kormánya - Európai Unió, Európai Regionális Fejlesztési Alap - Befektetés a Jövőbe