Tantárgy adatlapja
A tárgy a mindennapi és a tudományos életben alkalmazott meggyőző stratégiákkal foglalkozik, mindenekelőtt azok logikai aspektusával. Megismertet a kijelentéslogika alapjaival, az argumentáció-elemzés szempontjaival, az érvrendszerek szerkesztésének szabályaival, bemutatja a gyakran előforduló érvényes következtetési formákat és a tipikus logikai hibákat, a médiából és filozófiai szövegekből vett példákon gyakoroltatja a következtetések formai és tartalmi oldalának elemzését és értékelését. A kurzus fejleszteni hivatott a hallgatók érvelni tudását, racionális konfliktuskezelési képességét, vitakészségét és vitakultúráját.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Zentai I. – Tóth O.: A meggyőzés csapdái. Informális hibák és visszaélések a mindennapi meggyőzősben. Budapest, Typotex, 2002.
Margitay Tihamér: Az érvelés mestersége. 2. javított kiadás. Budapest, Typotex, 2007.
Zentai István: A meggyőzés útjai. A mindennapi élet meggyőzéspszichológiája. Budapest, Typotex, 2000.
Forrai G. (szerk.): Informális logika. (digitális tankönyv)
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 8. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
A hallgató tájékozott a filozófiatörténet nagy korszakaiban és műveiben, illetve irányzataiban.
b) képességei
Képes argumentumok azonosítására, átgondolására, valamint ezeknek élőszóban és írásban vázlatos vagy részletes bemutatására.
class="csB01248B">