Tantárgy adatlapja
A tantárgy két alapvető témaköre az érzelmi működés és a motiváció. A tárgy áttekinti az érzelmi működések alapjait: érzelmek biológiai aspektusai, a kogníció és az érzelmek kapcsolata, társas érzelmek, agresszió, támadó magatartás. Szintén áttekintjük az érzelmek klasszikus elméleteit. Továbbá a kurzus tárgyalja a motiváció elméleti megközelítéseit, a primer motivációs rendszereket, az intrinzik motivációt, explorációt, valamint a humán-specifikus motivációt.
A 2–5 legfontosabb kötelező, illetve ajánlott irodalom (jegyzet, tankönyv) felsorolása bibliográfiai adatokkal (szerző, cím, kiadás adatai, (esetleg oldalak), ISBN):
Kötelező irodalom:
Oláh A. (2006). Pszichológiai alapismeretek. Bölcsész Konzorcium. ISBN 9639704733
Atkinson, R. L., Atkinson, R. C., Smith, E. E., Bem, D. J., & Nolen-Hoeksema, S. (1995). Pszichológia. Budapest, Osiris-Századvég. ISBN 963-379-117-0
Bányai É. & Varga K. (2013). Affektív Pszichológia. Medicina Kiadó. ISBN 9789632263908
Ajánlott irodalom:
Weisberg R. V., Reeves, L. M. (2013). Cognition: From memory to creativity. New Jersey, Wiley-Blackwell, ISBN 978-0-470-22628-5
Azoknak az előírt szakmai kompetenciáknak, kompetenciaelemeknek (tudás, képesség stb., KKK 7. pont) a felsorolása, amelyek kialakításához a tantárgy jellemzően, érdemben hozzájárul:
a) tudása
Ismeri a filozófiatörténet, társadalmi ismeretek, kommunikáció, informatika, könyvtárismeret, alapozó elméleti tárgyak (bevezetés a pszichológiába, a pszichológia főbb területei; a pszichológia biológiai alapjai) bevezető elméleteit.
Megfelelő ismeretekkel rendelkezik a pszichológia fő jellemző kutatási kérdéseinek elemző és értelmezési területein.
Ismeri és érti az érzelmi folyamatok motivációs hátterét.
an> Ismeri és érti a humán motivációt és annak biológiai alapjait. b) képességei Képes értelmezni a pszichológiai jelenségeket, és ismeri a pszichológia tudományának történelmi beágyazottságát. Képes az ok-okozati összefüggések meglátására, logikus gondolkodásra, összefoglaló elemzések elkészítésére. Képes az emberi viselkedés differenciált észlelésére és a helyzetek hatékony felismerésére. Átlátja az érzelmi folyamatokat. Értelmezni tudja a humán motivációs folyamatokat. c) attitűdje Érzékenységet és érdeklődést mutat a pszichológiai jelenségek és problémák meglátására. Rendelkezik ismeretei alkalmazása során empátiával, toleranciával, rugalmassággal, kreativitással. Rendelkezik egyéni munkájában reális önismerettel, önértékeléssel, sikerorientáltsággal. d) autonómiája és felelőssége Rendelkezik a szakmai önképzés képességével, valamint a folyamatos személyiségfejlődés és fejlesztés igényével. Rendelkezik egyéni és közösségi felelősségtudattal, felelősségvállalással.